Resultat Gavlehovspelen 14-16 juli 2017

   Gefle IF arrangerade på Gunder Hägg Stadion
 
  Fredag    till lördag    till söndag
 
    MÄN 100 M  HEAT 1  Vind +2,5  
1Lion Martinez -78Spårvägens FK10,80FinalA
2Sunday Ojuri -93Hammarby IF10,97FinalA
3Julian Gabert -86Upsala IF11,23FinalA
3Andreas Movin -96IFK Lidingö11,23FinalA
5Anton Johansson -93Huddinge AIS12,01FinalC
6Peder Berge -79Spårvägens FK12,07FinalC

    MÄN 100 M  HEAT 2  Vind +2,3  
1Amadou Sussoho -95Hammarby IF10,82FinalA
2Johan Taléus -94Eskilstuna FI11,17FinalA
3Sebastian Landström -94IFK Lidingö11,24FinalB
4Tobias Månsson -98IFK Lidingö11,66FinalB
5Benny Carlsson -59Spårvägens FK13,52FinalC
-Hector Falk -93Eskilstuna FIDQ start

    MÄN 100 M  HEAT 3  Vind +0,5  
1Oskar Motta -98Upsala IF11,10FinalA
2Jonatan Hirsh -98KFUM Örebro11,20FinalA
3Andreas Gustafsson -97Falu IK11,32FinalB
4Alexander Lundholm -88Stockholm Snipers IF11,57FinalB
5Eric Hallquist -96Östersunds GIF11,85FinalB
6Thomas Jönsson -65Spårvägens FK12,33FinalC

    MÄN 100 M  A-FINAL  Vind -0,3  
1Sunday Ojuri -93Hammarby IF10,86
2Amadou Sussoho -95Hammarby IF10,90
3Lion Martinez -78Spårvägens FK10,93
4Oskar Motta -98Upsala IF11,12
5Jonatan Hirsh -98KFUM Örebro11,17
6Andreas Movin -96IFK Lidingö11,37
7Julian Gabert -86Upsala IF11,43
-Johan Taléus -94Eskilstuna FIDNS

    MÄN 100 M  B-FINAL  Vind +0,2  
1Andreas Gustafsson -97Falu IK11,33
2Sebastian Landström -94IFK Lidingö11,41
3Hector Falk -93Eskilstuna FI11,47
4Alexander Lundholm -88Stockholm Snipers IF11,55
5Tobias Månsson -98IFK Lidingö11,69
-Eric Hallquist -96Östersunds GIFDNS

    MÄN 100 M  C-FINAL  Vind +1,0  
1Anton Johansson -93Huddinge AIS12,06
2Thomas Jönsson -65Spårvägens FK12,29
3Benny Carlsson -59Spårvägens FK13,71
-Peder Berge -79Spårvägens FKDNF

    MÄN 200 M EXTRA    Vind 0,0  
1Andreas Movin -96IFK Lidingö22,64
2Sebastian Landström -94IFK Lidingö22,84
3Jonas Tollefors -90Vallentuna FK23,80
4Tobias Månsson -98IFK Lidingö24,05
5Sebastian Svedhammer -88Spårvägens FK25,49
-Peder Berge -79Spårvägens FKDNS
-Lion Martinez -78Spårvägens FKDNS

    MÄN 3000 M HINDER      
1Olof Silvander -99IFK Lidingö9.55,32
2Mohammed Loukili -96IFK Lidingö10.02,48
3Jesper Persson -00Åsarna IK10.08,47

    MÄN 110 M HÄCK    Vind -0,4  
1Ludwig Sjödin -95Skellefteå AIK15,63
-Ayad Shaker Anid -94Ärla IFDNF

    MÄN HÖJD      
1Simon Wiklund -99IK Wilske1,98
2Simon Andersson -97IF Göta Karlstad1,89
3Carl Windmar -00Spårvägens FK1,76


Simon Andersson
Simon Wiklund
Carl Windmar
176 181 185 189 192 195 198 201
o   o   o   o   xxx
-   o   o   o   o   o   o   xxx
o   xxx

    MÄN STAV      
1Rasmus Carlsson -88KFUM Örebro4,86
2Dennis Fransson Bergetoft -92KFUM Örebro4,66
3Björn Andersson -91IFK Lidingö4,66
4Tom Johansson -99KFUM Örebro4,56


Dennis Fransson Bergetoft
Björn Andersson
Rasmus Carlsson
Tom Johansson
436 446 456 466 476 486 500
-   -   -   xo  xxx
-   -   xxo xxo -   xxx
-   -   -   -   xo  o   xxx
xo  -   xxo xxx

    MÄN LÄNGD      
1Andreas Otterling -86IFK Lidingö7,86
2Erik Ehrlin -90Hammarby IF7,19
3Johan Taléus -94Eskilstuna FI7,14
4Rickard Willman -94Västerås FK6,97
5Max Andersson -95Upsala IF6,93
6David Svensson -98IFK Tumba6,76
7Jonathan Marklund -97Skellefteå AIK6,62
8Lasse Ohtamaa -80Huddinge AIS6,30
9Johan Alsing -99Östersunds GIF6,24
10Niklas Alsing -95Östersunds GIF5,89
11Frank Ude -96Falu IK5,86
12Anton Johansson -93Huddinge AIS5,55
-Albin Boestad -97IFK Lidingö0,00

Anton Johansson
Albin Boestad
David Svensson
Johan Taléus
Johan Alsing
Max Andersson
Andreas Otterling
Lasse Ohtamaa
Niklas Alsing
Frank Ude
Jonathan Marklund
Erik Ehrlin
Rickard Willman
   x +1,3   536 +0,3   555 +0,1
   x +3,2     x -0,9     x +0,3
 676 +3,4   660 -0,6   500 +0,8     x -0,5     -          x -0,7
 696 +2,3   683 +1,2     x -0,1   684 -0,9   683 +0,6   714 +0,8
 459 +0,3   616 +3,6   624 +1,8
 464 +1,7   624 -1,3   676 -0,1   678 -1,3     x +0,9   693 +0,6
 757 +0,8   700 +0,8   762 +0,6     x +0,0   759 +0,2   786 +1,4
 630 +1,4     -          -
   x +1,0     x +0,8   589 +2,3
   x -0,6   586 -0,7   572 +1,3
 642 +0,1   647 +0,0   635 -2,7   658 +1,1   659 +1,1   662 +0,4
 696 +1,1     x +1,3   510 -0,1   535 +0,3     x +0,1   719 +1,5
 685 +0,3   670 +0,4   694 -1,1   697 +0,3     x -0,3     x +2,0

    MÄN KULA      
1Niklas Lindstedt -93Hässelby SK16,49
2William Ullberg -96IFK Umeå14,77
3Andreas Eriksson -94IK Heros FIK14,69
4Tor Lindberg -95IFK Umeå13,07
5Mattias Nilsson -96Umedalens IF12,46
6Andreas Gustafsson -97Falu IK12,13
-Anders Larsson -66Gefle IF14,056 kg
-Tim Wunger -94Upsala IF0,00

Anders Larsson
Andreas Gustafsson
William Ullberg
Tim Wunger
Tor Lindberg
Andreas Eriksson
Mattias Nilsson
Niklas Lindstedt
1354  1405     x     x     x     x
1183  1213     x     x  1199  1196
1430  1472  1473     x  1477  1462
   x     -     -     -     -     -
1269  1294  1252  1260  1294  1307
1469  1456  1459  1432     x  1427
1194  1170  1221  1246     x     x
   x     x     x     x     x  1649

    MÄN SLÄGGA      
1Oscar Westlund -93IF Göta Karlstad71,79
2Mattias Lindberg -90Skellefteå AIK65,56
3Fredrik Gerdsdorff -96Timrå AIF48,24
4Torgny Gustafsson -65Strands IF40,74
5Lars Hammargren -60Bollnäs FIK28,80

Lars Hammargren
Oscar Westlund
Torgny Gustafsson
Mattias Lindberg
Fredrik Gerdsdorff
   x  2880     x     x     x     x
6907  7041  7134  7179  6981     x
   x     x  4074  3842  3945  3981
6330  6203     x  6556  6549     x
   x     x  4803  4824  4608  4747

    P19 SLÄGGA 6,0      
1Patrik Lindstedt -99Hässelby SK62,40
2Johannes Nilsson -98Västerås FK51,91
3William Lindberg -99Skellefteå AIK45,28

Patrik Lindstedt
Johannes Nilsson
William Lindberg
5999     x  6240     -     -     -
5006  5191  5005  5065     x  5092
   x  4528     x     x     x     x

    P17 STAV      
1Benjamin Tinglöf -01Ärla IF4,27
2Philip Stömne -00Valbo AIF3,47


Benjamin Tinglöf
Philip Stömne
347 367 397 417 427 437
-   -   o   xxo xo  xxx
o   xxx

    P17 SLÄGGA 5,0      
1Ivar Moisander -00Huddinge AIS60,43
2David Sahi -00Enköpings AIF45,84
3Johannes Lilius -01Huddinge AIS43,65
4Malex Åkerblom -00IFK Lidingö41,87
5Lucas Stjärnfelt -01IF Åland34,64

Ivar Moisander
David Sahi
Johannes Lilius
Lucas Stjärnfelt
Malex Åkerblom
   x  5737  5476  5448  5717  6043
4574     x     x     x  4584     x
   x  4098  4365     x     x     x
   x     x  3464     x  3279     x
4187     x  3911  3917     x  4059

    P15 1500 M HINDER  (ca 1490 m, löpte tillsammans med F17 och F15)
1Evert Jonsson -03Eskilstuna FI5.22,12
2Sebastian Ljungberg -03IFK Lidingö5.27,47
3Julius Geiryd -03Huddinge AIS5.43,44
4Alexander Ebbestad -03Upsala IF5.43,72

    P15 STAV      
1Simon Stjärnfelt -02IF Åland2,57


Simon Stjärnfelt
217 227 237 247 257 267
o   o   o   o   xo  xxx

    P15 SLÄGGA 4,0      
1Karl Ludvik -02Turebergs FK63,60
2Robin Isaksson -02IFK Lidingö55,63
3Alfons Haals -02Västerås FK54,19
4Leo Bystedt -03Västerås FK51,79
5Sander Bergqvist -03SK Bore35,40

Leo Bystedt
Karl Ludvik
Robin Isaksson
Alfons Haals
Sander Bergqvist
5179     x     x     x     x  4896
   x  5269     x  5744     x  6360
   x  4937  5321  5563     x  5285
5209     x  5096  5419  5054     x
3282  3540     x     x     x  3311

    KVINNOR 100 M  HEAT 1  Vind -0,6  
1Malin Ström -86Bollnäs FIK12,08FinalA
2Gabriella Holmström -00Upsala IF12,59FinalA
3Maja Swang -98Gefle IF12,89FinalA
4Marie Ebbestad -00Upsala IF13,05FinalB
5Jenny Wingqvist -97Hässelby SK13,61FinalB
6Anna-Lena Lööw -65Söderhamns IF13,95FinalB
7Therese Lind -96Bollnäs FIK14,37FinalB

    KVINNOR 100 M  HEAT 2  Vind +1,0  
1Nikki Sjöberg -98Bollnäs FIK12,08FinalA
2Malin Marmbrandt -85Västerås FK12,56FinalA
3Charlotte Andersson -00Huddinge AIS12,72FinalA
4Caroline Jansson -94Örbyhus IF12,96FinalA
5Anna Lennman -98Katrineholms SK12,97FinalA
6Lena Axelson -72Bromma IF13,14FinalB
7Anna Sunneborn -70Spårvägens FK13,38FinalB

    KVINNOR 100 M  A-FINAL  Vind 0,0  
1Malin Ström -86Bollnäs FIK12,05
2Nikki Sjöberg -98Bollnäs FIK12,24
3Gabriella Holmström -00Upsala IF12,50
4Charlotte Andersson -00Huddinge AIS12,84
5Maja Swang -98Gefle IF12,98
6Caroline Jansson -94Örbyhus IF13,13
7Anna Lennman -98Katrineholms SK13,17
-Malin Marmbrandt -85Västerås FKDNS

    KVINNOR 100 M  B-FINAL  Vind -0,4  
1Marie Ebbestad -00Upsala IF13,11
2Lena Axelson -72Bromma IF13,18
3Anna Sunneborn -70Spårvägens FK13,44
4Anna-Lena Lööw -65Söderhamns IF13,91
5Therese Lind -96Bollnäs FIK14,38
-Jenny Wingqvist -97Hässelby SKDNS

    KVINNOR 200 M EXTRA    Vind +0,9  
1Malin Marmbrandt -85Västerås FK25,59
2Hanna Aabakken -98Västerås FK26,29
3Elin Backlund -99Marieby GIF26,34
4Jenny Wingqvist -97Hässelby SK26,79
5Marie Ebbestad -00Upsala IF26,91
6Louise Andersson -99Gefle IF27,35

    KVINNOR 100 M HÄCK    Vind -0,6  
1Emma Tuvesson -91Hammarby IF14,11
2Ida Thunberg -99KFUM Örebro14,28
3Madeleine Eriksson -93IFK Lidingö14,46
4Sofia Jäger Stenberg -94Sundbybergs IK15,13
5Josefine Sandelius -94Hammarby IF15,35
6Victoria Stöckel -97Nedre Soppero IK15,94
7Veronika Nordin -97Gefle IF17,72

    KVINNOR HÖJD      
1Louise Ekman -97Gefle IF1,75
2Lina Löfqvist -93Ullevi FK1,71
3Victoria Stöckel -97Nedre Soppero IK1,65
4Filippa Backman -00Gefle IF1,62
5Karin Boestad -99IFK Lidingö1,55


Lina Löfqvist
Filippa Backman
Louise Ekman
Karin Boestad
Victoria Stöckel
145 150 155 159 162 165 168 171 173 175 178
-   -   o   o   o   o   xo  xo  xxx
-   o   o   xxo xo  xxx
-   -   o   o   o   o   o   xxo o   xxo xxx
o   o   o   xxx
-   -   o   o   o   xxo xxx

    KVINNOR LÄNGD      
1Sara Kviberg -93Hässelby SK5,74
2Ida Thunberg -99KFUM Örebro5,66
3Victoria Almerén Hansson -99Hammarby IF5,53
4Sofia Jäger Stenberg -94Sundbybergs IK5,46
5Ellinor Persson -96Täby IS5,43
6Claudia Spanier -98Upsala IF5,19
7Anna Lennman -98Katrineholms SK5,18
8Tilda Feltenmark -98Huddinge AIS4,72
9Johanna Hedberg -91Söderhamns IF4,68
10Therese Lind -96Bollnäs FIK4,68
11Veronika Nordin -97Gefle IF4,61

Ellinor Persson
Veronika Nordin
Anna Lennman
Therese Lind
Ida Thunberg
Johanna Hedberg
Tilda Feltenmark
Sofia Jäger Stenberg
Sara Kviberg
Victoria Almerén Hansson
Claudia Spanier
 543 -0,2     x +0,2   382 -0,2   523 +0,0   522 -0,7   525 -0,7
 447 -0,8   461 +0,4     x +0,1
   x +0,1   518 -0,1     x -0,5   511 -0,7     x -0,7     x -1,3
 468 +1,7     x +0,9   449 -0,4
   x +1,2   566 +1,5   554 -1,3   411 -0,5     x -0,3   551 -1,4
 466 +0,3     x +0,3   468 +0,7
 442 +2,5   472 +0,5   432 -0,4     -          -          -
 540 +0,7     x +0,4     x +0,8   546 -0,4   540 -0,2     x -1,6
 358 +1,0   365 +0,1   574 -0,3   385 +0,1   394 -0,7     -
 546 +1,2   553 +1,8   399 +0,0   540 -1,4   541 -1,0     x -0,2
   x +1,2     x -0,2   519 -0,7   512 -1,5     x -1,3     x -0,3

    KVINNOR KULA      
1Victoria Stöckel -97Nedre Soppero IK12,19

Victoria Stöckel
1215  1198  1219     x     x     x

    KVINNOR SLÄGGA      
1Matilda Åström -95Gefle IF56,81
2Linnea Jönsson -95Upsala IF56,60
3Mathilda Björklund -97Bålsta IK55,33
4Hanna Mårtensson -96Turebergs FK55,24
5Michaela Norrbelius -97Gefle IF54,61
6Kristina Andersson -91Råby-Rekarne FIF53,82
7Frida Norlund -95Skellefteå AIK52,30
8Rebecka Samuelsson -98Iggesunds SK51,50
9Sabine Steen -97IFK Kristinehamn47,68
10Josefine Larsson -98Glanshammars IF44,56
11Caroline Wallin -94Huddinge AIS44,02
12Sara Svenda -99Upsala IF36,80
13Linnea Hammargren -01Bollnäs FIK36,79
Johanna Edvall -00Gefle IF0,00

Hanna Mårtensson
Michaela Norrbelius
Sabine Steen
Sara Svenda
Linnea Jönsson
Mathilda Björklund
Linnea Hammargren
Caroline Wallin
Kristina Andersson
Frida Norlund
Matilda Åström
Rebecka Samuelsson
Josefine Larsson
Johanna Edvall
5378  5449  5524  5222  5427     x
5249  5390     x  5410  5328  5461
4664  4613  4768
3680  3420     x
   x  5660  5342  5269  5519     x
5185  5302  5533     x  5505  5441
3368  3625  3679
4020  4320  4402
5028  5382  5301     x  5347     x
4591  5190  5210  5148  5230     x
5348  5681     x  5636  5585  5299
   x  5149     x  4998  5150  5029
   x  4456  4124
   x     x     x

    F19 SLÄGGA 4,0      
1Ida Stenbäck -99SK Bore50,91
2Rebecka Samuelsson -98Iggesunds SK49,48
3Josefine Larsson -98Glanshammars IF46,71
4Maria Granrud Aune -99Marieby GIF45,84
5Emelie Gerdsdorff -99Timrå AIF44,70
6Lina Jernberg -99IFK Kristinehamn41,04
7Ida Forss -99Marieby GIF40,06
8Sara Svenda -99Upsala IF37,30

Emelie Gerdsdorff
Lina Jernberg
Rebecka Samuelsson
Sara Svenda
Josefine Larsson
Ida Forss
Ida Stenbäck
Maria Granrud Aune
4320     x  4470  4039  4323     x
   x     x  3920     x  4104     x
4737  4669     x  4630     x  4948
3730     x  3528     x     x  3593
   x  4671     x     x  4568  4181
3718  3996  3851  4006  3814  3869
4049     x  5091  4924  5055     x
4148  4584  4320  4267  4411     x

    F17 1500 M HINDER  (ca 1490 m, löpte tillsammans med P15 och F15)
1Thea Norlund -00Skellefteå AIK5.10,58

    F17 SLÄGGA 3,0      
1Anna Göthberg -01Västerås FK59,06
2Johanna Edvall -00Gefle IF55,57
3Sara Forssell -00Motala AIF55,38
4Jennifer Andersson -01Västerås FK50,96
5Jonna Geiryd -00Huddinge AIS49,83
6Alice Nilsson -00Thorengruppen TFC47,31
7Maja Persson -01SK Bore44,34
8Johanna Carlsson -00Ärla IF44,15
9Linnea Hammargren -01Bollnäs FIK43,35
10Isabelle Wiberg Eriksson -01IFK Strömsund41,68
11Jessica Billa -01SK Bore40,39
12Moa Backlund -01Marieby GIF37,39
13Emilia Nyström -00Skellefteå AIK36,51
14Sanna Stenberg -00Skellefteå AIK35,62
15Maria Holmberg -01IF Åland31,18

Alice Nilsson
Emilia Nyström
Linnea Hammargren
Sara Forssell
Anna Göthberg
Jonna Geiryd
Sanna Stenberg
Maria Holmberg
Isabelle Wiberg Eriksson
Johanna Edvall
Jennifer Andersson
Moa Backlund
Maja Persson
Johanna Carlsson
Jessica Billa
4731  4376     x  4064  4571     x
   x  3651     x
4335     x  3782
   x  5246  5538  5395     x  5460
5906     x  5703     x  5669  5807
   x  4794     x     x     x  4983
   x  3562  3508
3118  2615  2824
4168     x     x
5557     x     x     x     x     x
4995     x     x     x     x  5096
3739     x  3676
4434     x  4216  4286     x     x
4218  4415  4327     x  4240  4032
3966  3600  4039

    F15 1500 M HINDER  (ca 1490 m, löpte tillsammans med F17 och P15)
1Alva Malmsten -03IF Skade5.27,38
2Nora Axelsson -02Upsala IF6.22,46
3Zara Norén -03Bollnäs FIK6.27,94

    F15 SLÄGGA 3,0      
1Hillevi Carlsson -02Falu IK57,20
2Lina Arousell -02Iggesunds SK44,98
3Sofia Boman -02Hässelby SK43,71
4Emma Holmgren-Löf -02Örbyhus IF37,07
5Victoria Grahn Wickman -03Alunda SK34,89
6Yanna Sundlöv -02Timrå AIF32,25
7Elin Granlöv -02Timrå AIF30,74
8Emilia Merkell -02Högbo GIF26,71
9Zara Norén -03Bollnäs FIK20,33

Yanna Sundlöv
Emilia Merkell
Victoria Grahn Wickman
Sofia Boman
Emma Holmgren-Löf
Lina Arousell
Hillevi Carlsson
Zara Norén
Elin Granlöv
   x     x  2517     x  2940  3225
   x  2509  2595     x  2442  2671
3489  3346  3482     x     x     x
4371  3660     x     x     x  3963
3075  3538     x     x  3707  3656
   x     x  4498     x     x  4386
4877     x  5720  5719  5688  5521
2033     x  1979
3074  2846     x  2770     x  2809

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram