IVSM 4-6 mars 2016

  Fredagsresultat    till lördagsresultat    till söndagsresultat
 
    M35 3000 M      2016-03-04
1Martin Öhman -81Hässelby SK8.45,37
2Fredrik Swahn -77IF Mantra Sport8.59,29
3Thomas Stevens -79IF Mantra Sport9.10,36
4Henrik Weineisen -78Björnstorps IF9.13,70
5Daniel Lindholm -80Falu IK9.25,08
6Niklas Andersson -78Hässelby SK9.40,22
7Anders Hallberg -81Hemlingby LK9.44,40

    M35 HÖJD      2016-03-04
1Andreas Leveau -76Öresunds FK1,82
2Lasse Ohtamaa -80Huddinge AIS1,79
3Peter Össmar -79Högby IF1,67
4Warren Russell -80Stockholm Snipers IF1,67


Lasse Ohtamaa
Andreas Leveau
Warren Russell
Peter Össmar
150 154 158 161 164 167 170 173 176 179 182 187
            o   -   -   o   -   o   o   xxx
                        o   o   o   o   o   xxx
        o   o   o   xxo xxx
o   o   -   o   xo  o   xxx
    M40 3000 M      2016-03-04
1Henrik Nord -73Ystads IF9.22,20
2Elias Dahl -76Hammarby IF9.24,02
3Anders Herrmann -76Uppsala LK9.25,78
4Erik Framme -73Hälle IF9.28,20
5Tobias Ingvarsson -76Högby IF9.49,01
6Ulf Eriksson -74Huddinge AIS10.05,91
7Marcus Höglund -76Uppsala LK10.07,84

    M40 HÖJD      2016-03-04
1Jonas Asplund -73IFK Märsta1,61
2Urban Evjen -73Danderyds SK1,42
3Dennis Due -73IS Göta1,26


Urban Evjen
Dennis Due
Jonas Asplund
126 134 142 146 150 161 164
o   o   xo  xxx
xo  xxx
                o   xo  x-
    M45 3000 M      2016-03-04
1Niclas Rydell -71IF Mantra Sport10.17,05
2Lars Olsson -70IF Göta Karlstad10.23,68
3Jonas Birgerson -69Kvarnsvedens GoIF10.32,55
4Martin Larsson -71Huddinge AIS13.02,21

    M45 HÖJD      2016-03-04
1Staffan Myrqvist -67Huddinge AIS1,61


Staffan Myrqvist
146 150 154 158 161 164 167
o   -   o   -   o   -   xxx
    M50 3000 M      2016-03-04
1Börje Holst -66Borlänge LK9.39,55
2Thomas Sparr -63IFK Mora9.45,19
3Sören Persson -65IF Göta Karlstad9.52,74
4Håkan Marklund -66Uppsala LK13.21,43

    M50 HÖJD      2016-03-04
1Lars Frison -62Mölndals AIK1,54
2Kenneth Westfält -64Vemhåns IK1,42


Lars Frison
Kenneth Westfält
132 142 146 150 154 158
    o   o   o   xxo xxx
o   o   xxx
    M55 3000 M      2016-03-04
1Håkan Eriksson -61Malungs SoFK9.31,80
2Jonas Hellström -61Danderyds SK10.29,60
3Anders Toll -61Uppsala LK10.59,76
4Göran Lindqvist -57Hemlingby LK11.18,49
5Tony Backeby -57Vallsta SK11.27,45
6Tomas Strömvall -60Lerum FI11.46,82

    M55 HÖJD      2016-03-04
1Mats Nagle -60Stockholms FTF1,65
2Tomas Bengtsson -61IFK Märsta1,60
3Ulf Sjöberg -61IK Ymer1,54


Tomas Bengtsson
Ulf Sjöberg
Mats Nagle
140 146 148 150 152 154 156 158 160 162 165 168
        o   -   -   xxo -   o   xo  -
o   -   o   -   -   o   -   xxx
                    o   -   o   -   xo  o   xxx
    M60 3000 M      2016-03-04
1Leif Larson -56Vittsjö GIK10.32,93
2Bo Christer Bertilson -53Fredrikshofs FI10.56,13
3Jörgen Thorsell -52Falu IK11.05,63
4Lars Lindqvist -56Björnstorps IF11.11,07
5Sture Åhs -56Roma IF12.14,70
6Steffen Weckner -53IF Mantra Sport12.28,17
-Nils Nestor -52Hässelby SKDNF
-Carl-Gustaf Nilsson -52Högby IFDNS

    M60 HÖJD      2016-03-04
1Stefan Fougman -56Gefle IF1,58
Jan From -55IFK Göteborg0,00


Jan From
Stefan Fougman
146 148 150 152 154 156 158 160 162
        x   -   x   x
o   -   -   o   -   -   xo  -   xxx
    M65 3000 M      2016-03-04
1Alex Bonn -51Vallentuna FK11.43,26
2Tommy Ericsson -47LK Nyköpings Runners11.50,83
3Christer Vernersson -50FK Snapphanarna11.57,07
4Bosse Larsson -51Järvsö IF12.42,12
5Magnus Bergh -49Heleneholms IF13.41,09
6Folke Lindqvist -47Eksjö Södra IK13.45,07

    M65 HÖJD      2016-03-04
1Jan de Besche -50Turebergs FK1,38
2Lars Bergsten -48Skellefteå AIK1,36
3Sven Alm -47IK Orient1,34
4Stig-Arne Mattsson -51Järvsö IF1,24


Sven Alm
Stig-Arne Mattsson
Lars Bergsten
Jan de Besche
114 118 120 122 124 126 128 130 132 134 136 138 140
o   o   -   -   -   xo  o   x-  xo  xxo xxx
        o   -   o   -   xxx
        o   -   o   -   o   o   xo  xxo o   xxx
        o   o   o   o   o   o   o   o   xxo o   xxx
    M70 3000 M      2016-03-04
1Magnus Säveros -46Nilivaara IS11.05,0m
2Anders Hansson -44Vilsta IK11.35,0m
3Kjell Björk -46Hemlingby LK13.10,0m
4Hans Sundgren -45Dalregementets IF13.25,0m
Pga missöde med eltiden har dessa ungefärliga tider hämtats från ledare och löparna själva

    M70 HÖJD      2016-03-04
1Gunnar Ekstedt -43Hässelby SK1,34
2Erik O Sjödin -45Säters IF1,32
3Sune Persson -45Sandviks IK1,18
4John Östlund -45Hässelby SK1,16


Sune Persson
Gunnar Ekstedt
John Östlund
Erik O Sjödin
108 110 112 114 116 118 120 122 124 126 128 130 132 134 136
o   xo  o   o   xxo xxo -
                        xo  -   xxo o   o   o   x-  o   xxx
        xo  xo  xo  xxx
                        o   -   -   o   o   o   o   x-  xx
    M75 3000 M      2016-03-04
1Åke Leverin -39Väsby IK13.49,0m
2Kaj Adelborg -39LK Nyköpings Runners15.26,0m
Pga missöde med eltiden har dessa ungefärliga tider hämtats från ledare och löparna själva

    M75 HÖJD      2016-03-04
1Carl-Erik Särndal -37IFK Lund1,42
2Gösta Blank -39Järvsö IF1,08


Gösta Blank
Carl-Erik Särndal
106 108 112 122 124 126 130 134 136 138 140 142 144
o   o   x-
            o   o   o   o   o   o   o   xo  o   xxx
    M80 3000 M      2016-03-04
1Eric Berglund -32Vallsta SKej tid

    M80 HÖJD      2016-03-04
1Lars Wennblom -34Hässelby SK1,22


Lars Wennblom
106 108 110 112 114 116 118 120 122
o   o   -   o   -   o   o   xxo o
    M85 HÖJD      2016-03-04
1Axel Fernaeus -28Järvsö IF1,00


Axel Fernaeus
086 090 094 098 100 102
xo  o   o   o   o   xx-
    K35 3000 M      2016-03-04
1Charlotte Lewis -79IF Mantra Sport10.47,32
2Frida Össmar -77Högby IF11.04,01
3Sofie Högberg -81Hemlingby LK11.30,58
4Helena Fernström -78Vallsta SK11.32,31
5Jessica Didrikson -79Runday IF11.49,69

    K40 3000 M      2016-03-04
1Ulrika Flodin -75Rånäs 4H10.20,24
2Annika Faager -76Björnstorps IF10.24,35
3Linda Take -73IF Göta Karlstad10.50,29
4Jenny Sundberg -75IF Mantra Sport11.33,71
5Annika Björk -76Falu IK12.18,38

    K40 HÖJD      2016-03-04
1Anna Ek -73IK Hakarpspojkarna1,42


Anna Ek
124 132 138 142 147
o   o   xxo xo  xxx
    K40 KULA 4,0      2016-03-04
1Ulrika Evjen -74Danderyds SK9,96
2Anna Ek -73IK Hakarpspojkarna9,88

Anna Ek
Ulrika Evjen
 920   928   964   925   967   988
 996   946   945   951     x   983
    K45 3000 M      2016-03-04
1Mia Havinder -69Björnstorps IF11.09,89

    K45 HÖJD      2016-03-04
1Ulrika Bengtsson -71Lerum FI1,28


Ulrika Bengtsson
120 124 128 132
o   o   o   xxx
    K45 KULA 4,0      2016-03-04
1Camilla Isgren Porsby -70Västerås FK8,85
2Annelie Schöldström -67Huddinge AIS8,67
3Anna Tebelius -71Lerum FI8,21
4Marika Rydell -67IFK Tumba8,18
5Ulrika Bengtsson -71Lerum FI7,44
6Gina Engberg -71Järvsö IF6,66

Camilla Isgren Porsby
Anna Tebelius
Annelie Schöldström
Gina Engberg
Marika Rydell
Ulrika Bengtsson
 818   885   824   843   738   859
 756   785   821   806   803   800
 802     x   806   867     x   814
 610   649   660   629   659   666
 780   803   816   812   818   816
 654   720   744     x   610     -
    K50 3000 M      2016-03-04
1Marie Olsson -63Björnstorps IF11.15,08
2Anna-Stina Wanby -64Högby IF12.39,07
3Karina Niskanen -65IF Mantra Sport14.31,05

    K50 HÖJD      2016-03-04
1Eva-Lena Bergkvist -64Piteå IF1,36
2Malin Sköld -65IFK Lidingö1,30
3Carin Thornander -63Upsala IF1,22


Eva-Lena Bergkvist
Malin Sköld
Carin Thornander
110 114 118 120 122 124 126 130 134 136 138
            o   -   -   o   o   o   o   xxx
        o   -   o   -   xo  o   xxx
o   o   xo  xo  xxo xxx
    K50 KULA 3,0      2016-03-04
1Katarina Bergdahl -65Svillinge IF9,75
2Carin Thornander -63Upsala IF9,75
3Maria Holmesson -66Lerum FI8,40
4Eva-Lena Bergkvist -64Piteå IF8,35
5Siv Nilsson -66Järvsö IF6,54
6Ann-Christin Olsson -64IK Hakarpspojkarna6,54

Eva-Lena Bergkvist
Siv Nilsson
Carin Thornander
Katarina Bergdahl
Ann-Christin Olsson
Maria Holmesson
 819   814   779   835     -     -
 591   572   642   652   654   630
 868   904   975   760   793   868
 937   950   975   931   945     -
 590   607   654   557   616   614
 754   780   840   804   810   817
    K55 3000 M      2016-03-04
1Annika Rosenlund -61Björnstorps IF11.53,53
2Ann-Britt Nilseng -59Hemlingby LK13.04,11

    K55 HÖJD      2016-03-04
1Lena Sundberg -61IFK Tumba1,14


Lena Sundberg
110 112 114 116
o   o   xxo xxx
    K55 KULA 3,0      2016-03-04
1Liselotte Fougman -57Gefle IF8,26
2Marie Carlström -60IFK Tumba8,11
3Siv Tornegård -60Högby IF7,86
4Karin Olsson -61Järvsö IF7,13
5Lena Sundberg -61IFK Tumba6,96

Liselotte Fougman
Siv Tornegård
Marie Carlström
Karin Olsson
Lena Sundberg
 813   826   826   795   802     x
 764   776   733   782   760   786
 785   772   780   792   811     x
 713   650   646   635   699   698
 696   654     x   696     x   661
    K60 3000 M      2016-03-04
1Eva Lönnqvist -56Ystads IF13.03,20
-Katarina Nilsson -56Högby IFDNF

    K60 KULA 3,0      2016-03-04
1Elisabet Ekborg -52Höörs IS7,86
2Katarina Nilsson -56Högby IF7,06
3Eva Nordin -53Järvsö IF6,65

Elisabet Ekborg
Eva Nordin
Katarina Nilsson
 786   740   746     x   762     x
 627   665   622   632   651   616
 692   691   671   701   693   706
    K65 3000 M      2016-03-04
1Britt Hellmark -50Lidköpings IS14.42,32

    K65 HÖJD      2016-03-04
1Birgitta Uppgården -48Oskarshamns SK1,02


Birgitta Uppgården
90  94  98  102 106
o   xo  o   o   xxx
    K65 KULA 3,0      2016-03-04
1Birgitta Uppgården -48Oskarshamns SK6,20

Birgitta Uppgården
 597   619   620   616   598   602
    K75 3000 M      2016-03-04
1Viveka Rüffel -39LK Nyköpings Runners16.01,14

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram