Resultat JSM-USM17 i Gävle 11-13 aug 2017

   Gefle IF arrangerar på Gunder Hägg Stadion
 
    M22 200 M  HEAT 1  Vind +1,9  
1Emil von Barth -96Ullevi FK21,07Final
2Jakob Lindbom -95KA 2 IF21,33Final
3Martin Selin -95Ullevi FK21,89Final
4Jacob Ewertzh -95Hammarby IF21,92Final
5Grigorios Kyriakoudis -97Hässelby SK22,21Final
6Mohammed Muhsin -97Tjalve IF Norrköping23,22

    M22 200 M  HEAT 2  Vind +2,5  
1Douglas Hellbratt -95Hammarby IF21,57Final
2Amadou Sussoho -95Hammarby IF22,18Final
3Sebastian Kadestål -96Malmö AI22,24Final
4Tarley Allison -97Järvsö IF22,26
5Felix Ericsson -95IFK Helsingborg22,52
6Andreas Movin -96IFK Lidingö22,79
7Thomas Yemane -95Hässelby SK23,31

    M22 400 M      
1Erik Martinsson -96Gefle IF47,67
2Anton Sigurdsson -96Malmö AI48,02
3Oskar Greilert -95Ullevi FK48,76
4Martin Selin -95Ullevi FK49,34
5Andreas Movin -96IFK Lidingö50,36
6Benjamin Åberg -95Hälle IF50,41
-Alexander Lundskog -96Ullevi FKDNS

    M22 1500 M      
1Andreas Almgren -95Turebergs FK3.53,41
2Abdelfath Yassin -95Gefle IF3.54,45
3Awet Mengsteab -95Örgryte IS3.55,54
4Vidar Johansson -96Sävedalens AIK3.56,33
5Alexander Nilsson -95Mölndals AIK3.57,36
6Rasmus Bengtsson -95Spårvägens FK4.00,82
7Gustav Nordling -97Spårvägens FK4.02,33
8Ken Slättengren -95Högby IF4.04,44
9Emil Tostrup -95Malmö AI4.06,66
10Ludvig Danielson -95Tjalve IF Norrköping4.07,87
11Mohammed Loukili -96IFK Lidingö4.08,98
12Andreas Davidsson -95Högby IF4.11,68
13David Kjellén -95IF Göta Karlstad4.24,10

    M22 STAV      
1Andreas Carlsson -95IK Ymer4,85
2Sebastian Ruthström -97Spårvägens FK4,69
3Nicklas Karlsson -96Finspångs AIK4,57
4Andreas Gustafsson -97Falu IK4,27
-Kevin Fankl -95Ullevi FK0,00


Andreas Carlsson
Andreas Gustafsson
Kevin Fankl
Sebastian Ruthström
Nicklas Karlsson
409 427 445 457 469 477 485 491 497 502 507
-   -   xo  o   o   xo  o   -   -   -   xxx
xo  xo  xxx
xx- x
-   xo  o   o   o   xx- x
o   o   xxo o   xxx

    M22 LÄNGD kval      
1Daniel Örevik -97Visby IF Gute7,18Final
2Andreas Carlsson -95IK Ymer7,10Final
3Felix Ericsson -95IFK Helsingborg7,08Final
4Jesper Hellström -95Hässelby SK7,03Final
5Thobias Nilsson Montler -96Malmö AI7,01Final
6Tobias Jonsson -96IK Orient6,84Final
7Elias Martinsson -97Mölndals AIK6,83Final
8Marcus Nyberg -97Malmö AI6,76Final
9Oscar Hjerm -97KA 2 IF6,75Final
10Artur Engström -96Örgryte IS6,75Final
11Joel Thölix -95KA 2 IF6,64Final
12Henning André -97Nyköpings BIS6,61
13Andreas Gustafsson -97Falu IK6,56
14Nicklas Karlsson -96Finspångs AIK6,55
15Victor Pettersson -97IF Göta Karlstad6,52
16Jonatan Marklund -97Skellefteå AIK6,50
17Albin Boestad -97IFK Lidingö6,34
18Anton Östebo -96Linköpings GIF6,07
Niklas Alsing -95Östersunds GIF0,00

Tobias Jonsson
Andreas Gustafsson
Jonatan Marklund
Felix Ericsson
Marcus Nyberg
Andreas Carlsson
Artur Engström
Albin Boestad
Nicklas Karlsson
Oscar Hjerm
Niklas Alsing
Joel Thölix
Henning André
Elias Martinsson
Anton Östebo
Thobias Nilsson Montler
Jesper Hellström
Daniel Örevik
Victor Pettersson
 678 +2,8   684 +2,4   682 +2,9
 656 +2,7   644 +0,1   656 +3,0
 624 +2,3   643 +2,4   650 +1,7
 708 +1,7
 676 +3,5   660 +1,4   661 +2,3
 710 +1,4
 652 +3,2     x +3,0   675 +2,6
   x +1,7   439 +2,3   634 +2,8
 655 +3,6   647 +1,2   633 +2,3
 675 +3,6   666 +2,9   467 +2,1
   x +1,3     x +2,5     x +1,7
 647 +0,8   652 +2,9   664 +1,9
 661 +2,5     x +2,1     x +1,3
 670 +2,3   683 +2,8     x +1,9
   x +3,0   607 +3,2     x +2,2
 701 +1,8
 635 +2,0   703 +3,1
 667 +1,5   718 +3,3
 650 +2,7   647 +3,3   652 +2,2

    M22 KULA 7,26      
1Viktor Gardenkrans -95Malmö AI17,38
2Gustav Liberg -95Ullevi FK16,79
3Jesper Arbinge -97Huddinge AIS16,55
4Gabriel Heen -95Hässelby SK16,43
5Alexander Persson -95Huddinge AIS15,19
6William Ullberg -96IFK Umeå14,41
7Ali Alsaadi -95Eskilstuna FI14,38
8Jakob Gardenkrans -97Malmö AI14,23
9Tor Lindberg -95IFK Umeå12,80
10Mattias Nilsson -96Umedalens IF12,08

Gabriel Heen
Jesper Arbinge
Mattias Nilsson
Gustav Liberg
Ali Alsaadi
Tor Lindberg
Jakob Gardenkrans
William Ullberg
Viktor Gardenkrans
Alexander Persson
   x  1488     x  1615     x  1643
1638  1600     x     x     x  1655
   x  1208     x
1616     x  1660  1638  1657  1679
1395  1438  1416     x     x  1438
1280  1263  1250
   x     x  1313     x     x  1423
1352  1373  1440  1441     x     x
1569  1624  1738  1686     x  1738
   x  1457  1516     x  1510  1519

    M22 SLÄGGA 7,26      
1Tim Söderqvist -95Hälle IF65,86
2Anton Andersson -96Umedalens IF57,62
3Tobias Hagström -96Hälle IF55,93
4Fredrik Gerdsdorff -96Timrå AIF51,12

Fredrik Gerdsdorff
Tobias Hagström
Tim Söderqvist
Anton Andersson
4890  4858  4938  4936  5112  4958
   x  5571  5531  5451  5593  5558
   x  6193     x  6586     x     x
5048     x  5229  5350  5046  5762

    P19 200 M  HEAT 1  Vind +2,8  
1Niklas Bergman Larsson -98Linköpings GIF21,79Final
2Anton Bengtsson -99Ullevi FK22,18Final
3Erik Johansson -99Varbergs GIF22,33Final
4Kidus Yohannes Getahun -98Hammarby IF22,61
5Charles Mårelid -99Örgryte IS22,76
6Johan Stenlund -99Östersunds GIF23,09
7Valentin Strohkirch -99Danderyds SK24,05

    P19 200 M  HEAT 2  Vind +2,4  
1Victor Koch -98Örgryte IS22,40Final
2Alexander Andreasson -99Örgryte IS22,52Final
3Anders Pihlblad -98KFUM Örebro22,62
4Michael Giraldi -99Västerås FK22,73
5Johan Carlsson -99Trollhättan FIK23,38
6Svante Wester -99Örgryte IS23,64

    P19 200 M  HEAT 3  Vind +2,5  
1Henrik Larsson -99IF Göta Karlstad21,87Final
2Oskar Motta -98Upsala IF22,17Final
3Linus Andersson -98Alingsås IF22,36Final
4Andreas Führ -98Thorengruppen TFC22,48
5Arvid Gustafsson -99Upsala IF22,49
6Simon Björnstedt -99Enköpings AI23,29
7Gustaf Borg -98Nyköpings BIS23,76
8Sakhi Husseini -99Håfreströms IF24,42

    P19 400 M  FINAL    
1Kasper Kadestål -99Malmö AI48,33
2Marcus Tornée -98IFK Helsingborg49,44
3Michael Giraldi -99Västerås FK50,02
4Samuel Wiik -98Örgryte IS50,38
5Johan Alsing -99Östersunds GIF50,88
6Arvid Gustafsson -99Upsala IF50,97
7Jonathan Bergdahl -99Huddinge AIS52,17
8Emil Winther -99Turebergs FK52,29

    P19 800 M  HEAT 1    
1Edvin Hagberg -99Turebergs FK1.55,21Final
2Mathias Söder -99Ullevi FK1.55,42Final
3Joel Norling -98Turebergs FK1.55,66Final
4Yassin Hussein -99Eskilstuna FI2.00,23
5Mekonn Kulua -98Mölndals AIK2.03,03
6Kevin Duvert -98Turebergs FK2.05,22
7Jonathan Bergdahl -99Huddinge AIS2.07,07
-Christoffer Ahl -98Hammarby IFDNS

    P19 800 M  HEAT 2    
1Leo Magnusson -98Sävedalens AIK1.58,42Final
2Berhe Kidane -99Eskilstuna FI1.58,80Final
3Johan Lamm -98Mölndals AIK1.59,30Final
4Olof Silvander -99IFK Lidingö1.59,58Final
5Filip Fahlström -99Timrå AIF2.00,27
6Samiel Berhe -98Hammarby IF2.01,23
7Abdullahi Adan -98Hammarby IF2.06,67
8Erik Karlsson -98Högby IF2.12,65

    P19 800 M  HEAT 3    
1Warsame Doley -98Malmö AI1.59,32Final
2Iyuel Ayele -99Huddinge AIS1.59,58Final
3William Wickholm -98KFUM Örebro1.59,60
4Jonatan Gustafsson -99KFUM Örebro2.00,74
5Jacob Åkersten -98Täby IS2.01,68
6Rasmus Ahlgren -99Spårvägens FK2.01,69
7Jack Karlsson -99KFUM Örebro2.02,25
-Erik Rosqvist -98Turebergs FKDNF

    P19 1500 M  FINAL    
1Suldan Hassan -98Ullevi FK3.56,11
2Oliver Löfqvist -98Spårvägens FK3.57,35
3Berhe Kidane -99Eskilstuna FI3.58,61
4Iyuel Ayele -99Huddinge AIS4.00,50
5Axel Djurberg -99Upsala IF4.03,14
6Sebastian Nilsson -98Mölndals AIK4.03,74
7Seare Kibrom -98Tjalve IF Norrköping4.06,14
8Jack Karlsson -99KFUM Örebro4.06,57
9Samuel Eriksson Lidbrink -99Spårvägens FK4.07,09
10Michael Welday -99Stocksäters IF4.07,82
11Yassin Abdi -99Kungsängens FK4.08,41
12Jonatan Gustafsson -99KFUM Örebro4.17,01

    P19 400 M HÄCK  HEAT 1    
1Fredrik Kihlblom -98Huddinge AIS56,87Final
2Samuel Wiik -98Örgryte IS56,94Final
3Anton Bertilsson -99Habo FIF-0456,95Final
4Daniel Ekström -98Ärla IF58,50Final
5Jonathan Borg -99Trollhättan FIK61,87

    P19 400 M HÄCK  HEAT 2    
1William Frobe -98Täby IS55,69Final
2Johan Brasch -98Wärnamo SK56,26Final
3Jesper Rilegård -98IFK Lidingö58,34Final
4Arvid Friberg -99Danderyds SK58,61Final
5Viktor Fredriksson -99Höörs IS60,43

    P19 HÖJD      
1Simon Wiklund -99IK Wilske2,06
2Filip Björklund -98Upsala IF2,06
3Robin Jacobsson -98Ullevi FK2,03
4Simon Larsson -98IK Ymer2,00
5Kevin Duvert -98Turebergs FK1,96
6Tom Johansson -99KFUM Örebro1,92
6Anton Olsson -99FIK Färjestaden1,92
8Markus Asplund -99IF Göta Karlstad1,86
8Mattias Green -98Säffle FIK1,86


Simon Wiklund
Tom Johansson
Simon Larsson
Kevin Duvert
Robin Jacobsson
Markus Asplund
Filip Björklund
Anton Olsson
Mattias Green
180 186 192 196 200 203 206 208
o   o   o   o   o   o   o   xxx
o   o   xxo xxx
-   o   o   o   xxo xxx
o   o   o   xo  xxx
-   o   o   o   xxo xo  xxx
o   xo  xxx
-   -   o   o   o   o   xo  xxx
o   o   xxo xxx
o   xo  xxx

    P19 LÄNGD FINAL      
1Jonatan Hirsh -98KFUM Örebro7,18
2Max Hejdenberg -98Örgryte IS6,93
3David Svensson -98IFK Tumba6,88
4Oskar Erixon -99IK Westmannia6,84
5Simon Björnstedt -99Enköpings AI6,74
6Alexander Strid -98Hässelby SK6,69
7Albin Månsson -99IFK Växjö6,64
8Daniel Langman -99IFK Lidingö6,54
9Richard Heikkilä -98Mölndals AIK6,37
10Jonatan Åsman -98Öresunds FK5,99
11Thomas Rydh Sternbeck -99Österhaninge IF3,94
-Axel Jeske Magnusson -99Sävedalens AIKDNS

Jonatan Åsman
David Svensson
Albin Månsson
Max Hejdenberg
Simon Björnstedt
Alexander Strid
Richard Heikkilä
Oskar Erixon
Jonatan Hirsh
Daniel Langman
Thomas Rydh Sternbeck
 593 +2,2   599 +1,4   583 +1,7
   x +2,4   688 +2,2     x +2,3     x +2,6   665 +2,9     x +1,9
 656 +1,2   647 +3,4   654 +3,2   664 +2,0   629 +3,1   653 +2,8
 654 +2,0   651 +2,2   693 +2,9   638 +0,4     x +2,8   675 +2,6
 674 +1,1   655 +2,4   639 +2,4   616 +1,2     x +2,7     x +1,9
   x +2,5   650 +2,9   589 +1,5   626 +1,0   626 +2,6   669 +1,8
 637 +2,3   619 +2,1   635 +2,8
   x +1,8   668 +1,4   669 +2,9     x +3,0   684 +4,3     x +1,1
 718 +2,3     x +2,5   713 +4,1   700 +2,0     x +2,5   700 +2,2
 635 +2,7     x +3,0   654 +1,9   615 +2,3   630 +3,2     x +4,0
 394 +1,8     x +0,9   246 +3,1

    P19 DISKUS 1,75      
1Wictor Petersson -98Malmö AI54,45
2Lukas Hamrin -99Timrå AIF48,30
3Patrik Lindstedt -99Hässelby SK48,27
4Erik Vestlund -99Kils AIK47,43
5Jakob Samuelsson -98Hässelby SK47,27
6Alexander Sjögren -99Kalmar SK47,13
7Emil Nilsson -99Habo FIF-0440,73
8Mattias Eklund -98IK Ymer33,22

Jakob Samuelsson
Mattias Eklund
Emil Nilsson
Wictor Petersson
Erik Vestlund
Alexander Sjögren
Patrik Lindstedt
Lukas Hamrin
4727  4455  4635  4603     x  4655
   x  3234  2995  3259  2958  3322
4073     x  3893     x  3940     x
5352  5174  5255  5445     x  5226
   x     x  4743  4644  4597     x
   x     x     x  3682  4591  4713
4470  4754     x  4827     x  4791
4189  4706  4410  4595  4830  4294

    P17 200 M  HEAT 1  Vind +1,6  
1Vidar Stenqvist -00Täby IS22,50Final
2Omar Chaaban -00IFK Helsingborg22,68Final
3Ahmed Bahaa -00Huddinge AIS22,90Final
4Aaron Ladestam -00IFK Göteborg23,02Final
5Gabriel Bäcke -00Bollnäs FIK23,24Final
6Erik Ahlfont -00Turebergs FK23,97
7Gustav Zetterlund -00KFUM Örebro24,63

    P17 200 M  HEAT 2  Vind +0,4  
1Carl Bengtström -00Örgryte IS22,84Final
2Adam Elhendy Gunnarsson -00Karlskoga FIF22,93Final
3Isak Kristensen -00Ullevi FK23,36Final
4Glody Ngoma -00IFK Göteborg23,57
5Lucas Hefte -00Danderyds SK25,19
-Ludvig Brorsson -00Falköpings FIKDQ start
-Sabiti Nahimana -00Hammarby IFDNS

    P17 400 M  FINAL    
1Carl Bengtström -00Örgryte IS50,20
2Aaron Ladestam -00IFK Göteborg50,68
3Adam Elhendy Gunnarsson -00Karlskoga FIF51,17
4Carl Enhörning -00AIK Friidrott51,23
5Johan Vanerell -00Danderyds SK54,19
-Lucas Hefte -00Danderyds SKDNF
-Sabiti Nahimana -00Hammarby IFDNF
-Simon Strand -00Högby IFDNF

    P17 800 M  HEAT 1    
1Eric Källman -00IK Ymer2.04,24Final
2Daniel Tegbrant -00Huddinge AIS2.04,32Final
3Alexander Larsson -00KFUM Örebro2.04,36Final
4Markus Asplund -00Huddinge AIS2.04,51Final
5Faustin Mugabo -00Väsby IK2.05,70
6Nils Jonsson -00Danderyds SK2.06,99
7Henrik Möbius -00Malmö AI2.08,66

    P17 800 M  HEAT 2    
1Tobias Eknor -00Spårvägens FK2.01,15Final
2Wilhelm Olofsson -00IFK Umeå2.02,71Final
3Erik Jälknäs -00Trollhättan FIK2.03,31Final
4Omar Mohamed Ismael -00Högby IF2.04,08Final
5Carl Malmström -00Kongahälla AIK2.06,01
6Abdisamed Khader Ahmed -00KA 2 IF2.07,43
7Johan Vanerell -00Danderyds SK2.11,46
8Gustav Edström -00Luleå FI2.12,50

    P17 1500 M      
1Omar Mohamed Ismael -00Högby IF4.01,50
2Eric Källman -00IK Ymer4.01,68
3Erik Jälknäs -00Trollhättan FIK4.06,07
4Wilhelm Olofsson -00IFK Umeå4.12,51
5Hannes Hejdebäck -00Gefle IF4.16,72
6Abdisamed Khader Ahmed -00KA 2 IF4.24,79
7Gustav Edström -00Luleå FI4.34,43
8Erik Åberg -00Spårvägens FK4.41,25

    P17 110 M HÄCK  HEAT 1  Vind +1,2  
1Linus Kapstad -00Umedalens IF15,01Final
2Philip Stömne -00Valbo AIF15,01Final
3Anton Winroth -00IFK Växjö15,95Final
4Erik Thunqvist -00Bromma IF16,60
-Hjalmar Klouman -00Alingsås IFDNF

    P17 110 M HÄCK  HEAT 2  Vind +0,9  
1Joakim Wadstein -00Tjalve IF Norrköping15,01Final
2Melker Gustavsson -00IF Göta Karlstad15,18Final
3Samuel Lestander -00IFK Göteborg15,22Final
4Leo Bergström -00Täby IS15,72Final
5Albin Andersson -00IFK Lidingö16,00Final
-Hussein Naseri -00Haparanda SKTDNS

    P17 110 M HÄCK  FINAL  Vind +4,2  
1Linus Kapstad -00Umedalens IF14,03
2Melker Gustavsson -00IF Göta Karlstad14,40
3Philip Stömne -00Valbo AIF14,42
4Joakim Wadstein -00Tjalve IF Norrköping14,61
5Samuel Lestander -00IFK Göteborg15,08
6Albin Andersson -00IFK Lidingö15,16
7Anton Winroth -00IFK Växjö15,74
8Leo Bergström -00Täby IS15,83

    P17 300 M HÄCK  HEAT 1    
1Glody Ngoma -00IFK Göteborg42,26Final
2Tobias Carlryd -00Örgryte IS42,43Final
3Anton Andersson -00Varbergs GIF43,10Final
4Jakob Helsing -00IK Orient44,49
5Jack Tranderyd -00KFUM Örebro44,56
6Mikael Lundquist -00Huddinge AIS45,44

    P17 300 M HÄCK  HEAT 2    
1Gustav Karlsson -00Thorengruppen TFC41,04Final
2Felix Larsen Nilsson -00Örgryte IS41,17Final
3Philip Stömne -00Valbo AIF41,39Final
4Joakim Wadstein -00Tjalve IF Norrköping41,78Final
5Hjalmar Klouman -00Alingsås IF42,29Final

    P17 LÄNGD kval      
1Samuel Lestander -00IFK Göteborg6,64Final
2Melker Gustavsson -00IF Göta Karlstad6,53Final
3Jonathan Granath -00Thorengruppen TFC6,31Final
4Gustav Magnusson -00Nyköpings BIS6,27Final
5Ludvig Brorsson -00Falköpings FIK6,25Final
6Jesper Simonsson -00IK Orient6,20Final
7Adam Elhendy Gunnarsson -00Karlskoga FIF6,18Final
8Felix Prins -00Hammarby IF6,17Final
9Viktor Thor -00Strands IF6,09Final
10Alexander Nyman -00Hanvikens SK6,03Final
11Fabian Engström -00Spårvägens FK5,97Final
12William Thor -00Strands IF5,96Final
13Ludvig Gustafsson -00Falu IK5,76
14Ludvig Jönsson -00IFK Växjö5,75
15Filip Nyström -00Turebergs FK5,75
16Marcus Andersson -00Öresunds FK5,70
17Erik Thunqvist -00Bromma IF5,67
18Oskar Palmén -00Karlskoga FIF5,51
19Hannes Hollstedt -00IFK Kristinehamn5,45
Jakob Thysen Holmberg -00Hässelby SK0,00

Jesper Simonsson
Oskar Palmén
Jonathan Granath
Ludvig Jönsson
Fabian Engström
Filip Nyström
Viktor Thor
Alexander Nyman
William Thor
Felix Prins
Gustav Magnusson
Hannes Hollstedt
Adam Elhendy Gunnarsson
Samuel Lestander
Ludvig Brorsson
Melker Gustavsson
Jakob Thysen Holmberg
Marcus Andersson
Erik Thunqvist
Ludvig Gustafsson
 620 +3,4   599 +1,5     -
 551 +1,8     x +1,7   534 +1,5
   x +2,0     x +2,2   631 +3,0
 575 +2,9   574 +1,9     x +3,4
 597 +2,4   594 +2,3   590 +1,8
 575 +2,1     x +1,2     x +2,0
   x +2,0   609 +2,5     x +1,1
 597 +1,4   603 +1,5     x +2,9
   x +2,5     x +1,9   596 +2,2
 617 +2,3     x +2,9   616 +1,8
 623 +2,2   588 +1,9   627 +1,0
   x +1,5   545 +1,0   542 +0,6
   x +1,6   585 +1,3   618 +2,6
 664 +0,7
 625 +1,7     x +3,0     -
 605 +1,2   603 +2,8   653 +2,5
   x +1,7     x +1,7     x +3,3
 453 +2,3     x +2,2   570 +2,4
 567 +2,1   561 +1,7   478 +3,3
   x +1,4   576 +2,5     x +2,7

    P17 SPJUT 700      
1Carl Widenholm -00Hellas FK66,78
2Albert Ottander -00Estuna IF61,31
3Otto Sundell -00Söderhamns IF57,10
4Simon Thor -00IFK Märsta56,05
5Ozzie Hinshaw -00Motala AIF54,53
6Hannes Forslund -00Piteå IF48,76
7Elliot Cigéhn -00Täby IS48,07
8Hampus Borgemyr -00Trollhättan FIK45,61
9Emil Uhlin -00Falu IK43,91
10Jacob Palmerstedt -00Hammarby IF43,71
11Jonathan Bengtsson -00Mölndals AIK43,71
12Malex Åkerblom -00IFK Lidingö43,56
13Hampus Rosén -00IFK Lidingö37,51
14Daniel Grenegård -00IF Göta Karlstad36,82

Hampus Borgemyr
Daniel Grenegård
Elliot Cigéhn
Jacob Palmerstedt
Hampus Rosén
Ozzie Hinshaw
Otto Sundell
Malex Åkerblom
Jonathan Bengtsson
Albert Ottander
Emil Uhlin
Simon Thor
Hannes Forslund
Carl Widenholm
4424     x  4295     x  4430  4561
3682  3476     x
4463  4527  4283  4231  4496  4807
   x  4371  4224
3386  3633  3751
5251  5453     x  5194  5136     x
5710  5400  5110  5230  5097  5489
4149  4265  4356
4371     x  4192
5178     x  5193  6131  5919  5596
3727  4218  4391
5488  5311     x     x  5528  5605
4728  4564  4538  4291     x  4876
6195  5969  6057  6678  6346  6022

    K22 200 M  HEAT 1  Vind +2,0  
1Hanna Palmqvist -96Mölndals AIK24,66Final
2Lisa Lilja -96Malmö AI24,87Final
3Felicia Ascard -96IFK Lund25,04Final
4Vendela Rydbäck -97Göteborgs KIK25,26Final
5Josephine Risberg Thoor -95IFK Helsingborg25,46Final
6Malin Roth -95Ullevi FK25,63

    K22 200 M  HEAT 2  Vind +3,3  
1Emma Jansson -97Falu IK24,39Final
2Johanna Holmén Svensson -95Ullevi FK24,94Final
3Ebba Svantesson -97Ullevi FK25,34Final
4Rebecka Sellberg -97Mölndals AIK25,57
5Klara Helander -95Upsala IF25,67
6Binai Ahmad -97KA 2 IF25,87

    K22 400 M  FINAL    
1Johanna Holmén Svensson -95Ullevi FK55,46
2Alice Svantesson -97Ullevi FK56,32
3Ebba Svantesson -97Ullevi FK56,66
4Josephine Risberg Thoor -95IFK Helsingborg56,82
5Klara Helander -95Upsala IF57,16
6Vendela Rydbäck -97Göteborgs KIK57,73
7Sofia Hultgren -97Täby IS60,14
8Elvira Erixon -96Mölndals AIK61,00

    K22 1500 M      
1Isabella Andersson -97Turebergs FK4.33,86
2Linn Söderholm -96Sävedalens AIK4.35,73
3Sara Christiansson -97Sävedalens AIK4.38,02
4Jessica Edlund -95Umedalens IF4.41,82
5Olivia Weslien -97IF Göta Karlstad4.43,56
6Elin Brink -97Mölndals AIK4.46,50
7Hanna Bergström -97Huddinge AIS4.48,93
8Hedda Bångman -95Trångsvikens IF4.49,41
9Malin Persson -97Bollnäs FIK4.52,65
10Moa Rothman -96Västerås FK4.54,74
11Ida Tryggvesson -97Bålsta IK4.58,38
12Emma Gustafsson -97Hässelby SK5.02,30
13Filippa Ramberg -97Hammarby IF5.05,23
14Aleksandra Gustavsson -97Lidköpings IS5.19,69

    K22 400 M HÄCK  HEAT 1    
1Frida Johansson -95Tjalve IF Norrköping64,48Final
2Therese Bjureby -97Linköpings GIF68,27Final
3Felicia Ascard -96IFK Lund69,59Final
-Josefine Havdelin -95IFK LidingöDNS

    K22 400 M HÄCK  HEAT 2    
1Ida Ekroth -96Upsala IF64,15Final
2Alice Svantesson -97Ullevi FK67,83Final
3Jenny Wingqvist -97Hässelby SK69,38Final
4Emelie Öberg -97Ullevi FK69,83Final
5Elvira Erixon -96Mölndals AIK71,57Final

    K22 STAV      
1Ellen Olsson -97Wärnamo SK3,91
2Annika Jönsson -96IFK Helsingborg3,81
3Hanna Jansson -95Ullevi FK3,81
4Sara Cannmo -96Örgryte IS3,51
5Ellen Sjöstrand -96IK Lerum FI3,01
6Denise Eriksson -95Gefle IF3,01


Ellen Sjöstrand
Annika Jönsson
Denise Eriksson
Hanna Jansson
Sara Cannmo
Ellen Olsson
283 301 315 331 343 351 359 365 371 376 381 386 391 400
-   o   xxx
-   -   -   -   -   o   -   o   -   xo  o   xxx
xo  xxo xxx
-   -   -   -   -   -   -   -   o   -   xo  xxx
-   -   -   -   -   xo  -   xxx
-   -   -   -   -   -   -   xo  -   o   xo  -   xo  xxx

    K22 KULA 4,0      
1Fanny Roos -95Athletics 24 Seven SK18,20Sv.rek.
2Sara Lennman -96Katrineholms SK15,07
3Maria Nilsson -95IK Orient14,03
4Beatrice Lantz -97IFK Växjö13,10
5Victoria Engström Kindmark -97Upsala IF12,88
6Linn Bergstrand -96Ullevi FK11,38
7Hanna Mårtensson -96Turebergs FK11,37

Beatrice Lantz
Linn Bergstrand
Hanna Mårtensson
Sara Lennman
Fanny Roos
Maria Nilsson
Victoria Engström Kindmark
1262  1274  1288  1297  1279  1310
   x  1135     x  1138     x  1136
1082  1136  1137  1132     x     x
1507  1482     x  1494     x     x
1815  1747  1760  1820     x  1720
1403  1396  1379     x     x     x
   x     x  1262  1288  1276  1275

    K22 SLÄGGA 4,0      
1Marinda Petersson -95Malmö AI65,86
2Frida Bååth -97Timrå AIF62,17
3Emma Thor -97Turebergs FK61,25
4Kajsa Wennberg -96Upsala IF60,14
5Linnea Jönsson -95Upsala IF60,08
6Mathilda Björklund -97Bålsta IK56,26
7Matilda Åström -95Gefle IF55,24
8Hanna Mårtensson -96Turebergs FK55,09
9Michaela Norrbelius -97Gefle IF55,04
10Frida Norlund -95Skellefteå AIK54,72
11Rebecka Hallerth -96Hellas FK54,33
12Annika Larsson -96Upsala IF53,91

Mathilda Björklund
Emma Thor
Annika Larsson
Frida Bååth
Michaela Norrbelius
Marinda Petersson
Kajsa Wennberg
Frida Norlund
Rebecka Hallerth
Matilda Åström
Linnea Jönsson
Hanna Mårtensson
5556     x     x  5512     x  5626
6125     x  6069  5866  5991     x
5391     x  5377
   x  6217  6063  6098  6151  6202
   x  5504  5434
6567  6521  6558     x  6586     x
6014     x     x     x     x     x
5038  5458  5472
5406  5433  5266
5524  5274  5302  5489  5339  5524
5966  5897  5894  5791  6008  5884
5509  5180  5367  5387     x  5387

    F19 200 M  HEAT 1  Vind +2,4  
1Denise Eriksson -98Ullevi FK24,28Final
2Moa Mattisson -98IFK Helsingborg24,66Final
3Linnéa Frobe -98Täby IS24,83Final
4Hanna Axelsson -99Upsala IF25,75Final
5Sara Hermansson -99Huddinge AIS25,96
6Anna Engelin -98Östersunds GIF25,98
7Hanna Aabakken -98Västerås FK26,26
8Julia Olander -99KA 2 IF26,83

    F19 200 M  HEAT 2  Vind +1,3  
1Nikki Sjöberg -98Bollnäs FIK24,24Final
2Amanda Hansson -99Hässelby SK24,95Final
3Claudia Payton -98IF Göta Karlstad25,29Final
4Saga Berneryd -99Spårvägens FK25,63Final
5Rebecca Strand -99Örgryte IS26,34
6Carolina Söderbom -99Ärla IF26,38
7Maja Swang -98Gefle IF26,82
-Linn Bäcklin -99IF Göta KarlstadDNF

    F19 400 M  FINAL    
1Linnéa Frobe -98Täby IS56,45
2Moa Mattisson -98IFK Helsingborg57,11
3Ida Callenvik -99Karlskoga FIF58,49
4Anna Engelin -98Östersunds GIF58,84
5Martina Winberg -99Mölndals AIK58,97
6Celina Reichardt -99Spårvägens FK59,06
7Julia Frisk -99IFK Växjö62,23
-Amanda Holmberg -98Lidköpings ISDNF

    F19 1500 M      
1Julia Samuelsson -99Högby IF4.44,42
2Beatrice Brink -99IF Kville4.45,23
3Sofia Johansson -98Linköpings GIF4.45,81
4Sara Dädeby -99Hovslätts IK4.47,34
5Eleonora Olsmats -99Turebergs FK4.58,07
6Alexandra Simonsen -98Mölndals AIK5.00,60
7Amanda Ekblad -98Oskarshamns SK5.00,81
8Frida Ahlund -99Upsala IF5.09,59
9Elin Marcusson -99Trångsvikens IF5.10,13
-Thea Boström -98Tjalve IF NorrköpingDNS

    F19 HÖJD      
1Maja Nilsson -99Motala AIF1,90
2Bianca Salming -98Turebergs FK1,85
3Rebecka Svedberg -98Linköpings GIF1,69
4Filippa Gunnarsson -99Laholms IF1,69
5Anna Påsse -99Göteborgs KIK1,65
5Rosa Vallgårda -99Luleå FI1,65
7Moa Sjödell -99IK Hakarpspojkarna1,61
8Helena Kolte -98Täby IS1,61
9Frida Bergvall -99IFK Växjö1,61
10Lisa Lorenz -99Djurmo-Sifferbo IF1,56
11Karin Boestad -99IFK Lidingö1,56


Karin Boestad
Moa Sjödell
Frida Bergvall
Rebecka Svedberg
Bianca Salming
Anna Påsse
Lisa Lorenz
Helena Kolte
Filippa Gunnarsson
Rosa Vallgårda
Maja Nilsson
150 156 161 165 169 172 175 177 179 181 183 185 187 190 192
o   xo  xxx
    xo  o   xxx
    xxo xxo xxx
            o   o   xxx
                o   o   xo  o   xo  xxo xo  o   xxx
o   xo  o   xo  xxx
xxo o   xxx
o   xo  xxo xxx
o   o   o   xo  xxo xxx
o   o   xo  xo  xxx
                        xxo xo  o   o   o   o   o   o   xxx

    F19 LÄNGD FINAL      
1Kaiza Karlén -98KFUM Arvika6,21
2Sara Sjögren -98Stenungsunds FI5,89
3Victoria Almerén Hansson -99Hammarby IF5,85
4Filippa Gunnarsson -99Laholms IF5,75
5Maja Nilsson -99Motala AIF5,64
6Tess Hertz Saebbö -98Göteborgs KIK5,64
7Ida Thunberg -99KFUM Örebro5,62
8Bianca Salming -98Turebergs FK5,60
9Claudia Spanier -98Upsala IF5,54
10Jenny Lestander -98Linköpings GIF5,46
11Klara Ekelund -99KA 2 IF5,32
12Linnea Tillman -98Råby-Rekarne FIF5,30

Tess Hertz Saebbö
Claudia Spanier
Jenny Lestander
Linnea Tillman
Ida Thunberg
Klara Ekelund
Maja Nilsson
Sara Sjögren
Filippa Gunnarsson
Victoria Almerén Hansson
Bianca Salming
Kaiza Karlén
 564 +4,0   460 +0,7   534 +1,7   540 +2,8   545 +0,8   562 +2,6
 554 +1,6   530 +1,7   550 +1,4
 507 +2,2   546 +2,2   543 +2,1
 530 +2,5   399 +1,5     x +2,2
 539 +0,8   562 +2,3     -
 186 +2,9   532 +1,3     x +2,6
 561 +1,7   554 +1,7   544 +2,8     x +1,8   564 +1,8   563 +2,9
 560 +0,9   558 +1,3     x +2,7     x +2,7     x +1,0   589 +2,4
 552 +1,3   571 +1,6   575 +2,7   570 +2,8   551 +2,1   569 +4,0
 537 +0,4   565 +2,3   567 +3,0   585 +1,8   580 +2,6   575 +1,3
 539 +2,1   559 +2,2   551 +2,1   552 +1,2   560 +1,9     x +2,3
 579 +1,7     x +1,5     x +3,4     x +1,3   621 +2,6     x +2,7

    F19 DISKUS 1,0      
1Vanessa Kamga -98Upsala IF54,22
2Anna Karlsson -98Motala AIF51,29
3Mathilda Eriksson -98Huddinge AIS50,18
4Ida Stenbäck -99SK Bore42,85
5Nina Björkman -98Västerås FK41,41
6Nicole Ridegård -99IFK Helsingborg38,44
7Linnea Jönsson -99IFK Helsingborg38,27
8Jennifer Rudberg -98IK Ymer37,25
9Cecilia Larsson -99IFK Växjö36,00
10Emelie Gerdsdorff -99Timrå AIF34,84
11Amanda Lejros -99Hässelby SK34,74
12Hanna Grönwall -99Öresunds FK33,27
13Emma Yngve -99Motala AIF31,38
14Emily Berghäll -98Hammarby IF29,89

Vanessa Kamga
Anna Karlsson
Jennifer Rudberg
Ida Stenbäck
Nicole Ridegård
Mathilda Eriksson
Emily Berghäll
Hanna Grönwall
Linnea Jönsson
Emelie Gerdsdorff
Nina Björkman
Cecilia Larsson
Amanda Lejros
Emma Yngve
5038     x     x  5130  5422  5255
4873  4835  5129     x  4996     x
3701     x  3722  3633  3540  3725
3187  4039  4285  3751     x  3707
3844     x  3559     x     x  3587
4645     x  4625  4637  4823  5018
   x     x  2989
3210  3327  3020
3827     x  3676  3587  3723  3672
3241     x  3484
3807  4141  4087     x  4082  4011
   x  3191  3600
   x  2897  3474
2923  3135  3138

    F17 200 M  HEAT 1  Vind +1,2  
1Charlotte Andersson -00Huddinge AIS26,07Final
2Clara Augustsson -00IK Ymer26,76Final
3Ylwa Haglund -00Falu IK26,79
4Marie Ebbestad -00Upsala IF26,80
5Hannah Hansson -00Åhus FIK27,69
6Hilma Hofström -00KA 2 IF28,66

    F17 200 M  HEAT 2  Vind +1,8  
1Mathilda Gustafsson -00Tanums IF26,04Final
2Matilda Hallström -00Göteborgs KIK26,27Final
3Hanna Dahlberg -00Eslövs AI26,51Final
4Ide Ileso -00Ullevi FK26,65
5Tilde Tofft -00Spårvägens FK27,19
6Orchina Ghreibo -00Motala AIF28,19

    F17 200 M  HEAT 3  Vind +3,0  
1Gabriella Holmström -00Upsala IF25,10Final
2Kajsa Eriksson -00Huddinge AIS25,93Final
3Linda Eriksson -00Huddinge AIS26,11Final
4Klara Ekström -00Alingsås IF27,11
5Andrea Jarlhage -00IFK Göteborg27,24

    F17 400 M  FINAL    
1Louise Duvling Andersson -00Ullevi FK57,81
2Virva Rylander -00Västerås FK57,93
3Matilda Hallström -00Göteborgs KIK58,27
4Ebba Jernmark Burrows -00Hälle IF60,70
5Ide Ileso -00Ullevi FK60,80
6Tilde Tofft -00Spårvägens FK61,53
7Mimmi Andersson -00IFK Växjö63,53
-Linda Nyblom -00Turebergs FKDNS

    F17 1500 M      
1Thea Norlund -00Skellefteå AIK4.47,55
2Emilia Bentayeb -00Täby IS4.56,40
3Linnea Sennström -00Hässelby SK4.59,20
4Emelie Eriksson -00Stora Skedvi IK5.12,24
5Linn Alness Borg -00IFK Lidingö5.18,58
6Caroline Olsmats -00Danderyds SK5.36,17

    F17 100 M HÄCK    Vind +0,8  
1Lovisa Karlsson -00Högby IF14,24
2Erika Wärff -00Malmö AI14,52
3Alva von Gerber -00Huddinge AIS14,80

    F17 300 M HÄCK  HEAT 1    
1Erika Wärff -00Malmö AI45,63Final
2Lovisa Ellström -00IF Göta Karlstad46,44Final
3Ebba Jernmark Burrows -00Hälle IF46,47Final
4Ellen Hedin -00IK Orient48,18Final
5Susannah Persson -00Spårvägens FK48,76Final
6Josephine Rezene Hjalmarsson -00Hellas FK49,90
7Orchina Ghreibo -00Motala AIF52,80

    F17 300 M HÄCK  HEAT 2    
1Alice Kjellander -00Göteborgs KIK47,74Final
2Lea Andersen -00Täby IS47,75Final
3Sara Dahlén -00IK Lerum FI48,83Final
4Tilde Tofft -00Spårvägens FK49,37
5Sanna Sandström -00Göteborgs KIK49,82
6Nellie Bjerstedt -00Åhus FIK51,15

    F17 LÄNGD kval      
1Lovisa Karlsson -00Högby IF5,53Final
2Erika Wärff -00Malmö AI5,49Final
3Amanda Eriksson -00Spårvägens FK5,44Final
4Emelie Eklund -00Täby IS5,36Final
5Izabella Ripsweden -00Huddinge AIS5,34Final
6Moa Jern -00Strands IF5,31Final
7Hanna Dahlberg -00Eslövs AI5,29Final
8Therese Knutsson -00Glanshammars IF5,23Final
9Emma Joabsson -00IFK Växjö5,22Final
10Linn Hertz Saebbö -00Göteborgs KIK5,19Final
11Alexandra Schill -00Örgryte IS5,11Final
12Hanna Näslund -00Trångsvikens IF5,11Final
13Ebba Molinder -00Mölndals AIK5,07
14Clara Augustsson -00IK Ymer5,00
15Ellen Hedin -00IK Orient4,98
16Ebba Gustavsson -00IF Göta Karlstad4,88
17Kajsa Jansson -00IK Westmannia4,75
18Hilma Hofström -00KA 2 IF4,29

Emma Joabsson
Amanda Eriksson
Hanna Dahlberg
Ebba Molinder
Linn Hertz Saebbö
Therese Knutsson
Kajsa Jansson
Emelie Eklund
Alexandra Schill
Ebba Gustavsson
Hanna Näslund
Hilma Hofström
Lovisa Karlsson
Clara Augustsson
Erika Wärff
Izabella Ripsweden
Ellen Hedin
Moa Jern
 522 +1,9   520 +1,9     x +2,8
 544 +0,3
 529 +2,0   456 +0,5   483 +0,3
 492 +1,4   495 +2,1   507 +2,9
   x +2,0   509 +2,4   519 +2,3
   x +3,3   515 +2,2   523 +1,5
 475 +2,5   355 +0,7   464 +1,4
 536 +2,6
 482 +1,4   511 +2,0   510 +1,6
 485 +2,3   488 +1,5   348 +1,3
 500 +1,0   505 +2,2   511 +1,7
 408 +0,2   429 +3,2   427 +1,7
 553 +3,8
 500 +1,5   494 +1,3   492 +2,1
 549 +0,6
 516 +2,2   534 +0,7   307 +1,1
 482 +2,7   477 +1,1   498 +1,5
 531 +2,5   499 +2,2   507 +1,3

    F17 SPJUT 500      
1Erika Wärff -00Malmö AI44,19
2Stina Jacobson -00Istrums SK41,29
3Madeleine Ahlström -00Luleå FI39,01
4Ella Andersson -00Eslövs AI37,63
5Emma Joabsson -00IFK Växjö34,69
6Linnéa Bodin -00KFUM Örebro32,33
7Alba Lindfors -00Mälarhöjdens IK31,93
8Kajsa Jansson -00IK Westmannia27,77
9Ebba Löfholm -00KFUM Örebro26,33

Stina Jacobson
Kajsa Jansson
Linnéa Bodin
Erika Wärff
Alba Lindfors
Emma Joabsson
Ebba Löfholm
Ella Andersson
Madeleine Ahlström
   x  4079  3701  3664  4129  3227
2777     x     x     x  2700     x
3233  3024  3021  3039  2951  3036
4331  3744  4419     x     x  4071
2769  2847  3193  2757  2848  3047
   x  3263     x  3081  3469  3339
2529  2633  2495
3688  3763  3589     x     x     x
3688  3901  3736  3843  3687  3798

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram