Resultat JSM-USM17 i Gävle 11-13 aug 2017

   Gefle IF arrangerar på Gunder Hägg Stadion
 
  Fredag    till lördag    till söndag      PDF-fil
 
    M22 100 M  HEAT 1  Vind +2,2  
1Douglas Hellbratt -95Hammarby IF10,47Final
2Desmond Rogo -96Hammarby IF10,54Final
3Amadou Sussoho -95Hammarby IF10,68Final
4Tarley Allison -97Järvsö IF10,74Final
5Grigorios Kyriakoudis -97Hässelby SK10,78Final
6Martin Jönsson -96IFK Lund10,91
7Oscar Hjerm -97KA 2 IF10,93
8Nicklas Brink -97Hässelby SK11,54

    M22 100 M  HEAT 2  Vind +3,6  
1Austin Hamilton -97Malmö AI10,52Final
2Jean Christian Zirignon -95Hammarby IF10,62Final
3Philip Nilsson -95IFK Lund10,69Final
4Jacob Ewertzh -95Hammarby IF10,80
5Sebastian Kadestål -96Malmö AI10,88
6Mohammed Muhsin -97Tjalve IF Norrköping10,98
7Victor Pettersson -97IF Göta Karlstad11,04

    M22 100 M  FINAL  Vind +3,2  
1Austin Hamilton -97Malmö AI10,51
2Douglas Hellbratt -95Hammarby IF10,54
3Desmond Rogo -96Hammarby IF10,57
4Jean Christian Zirignon -95Hammarby IF10,69
5Tarley Allison -97Järvsö IF10,75
6Philip Nilsson -95IFK Lund10,91
7Grigorios Kyriakoudis -97Hässelby SK11,29
-Amadou Sussoho -95Hammarby IFDNS

    M22 2000 M HINDER      
1Awet Mengsteab -95Örgryte IS5.51,70
2Vidar Johansson -96Sävedalens AIK5.51,81
3Erik Djurberg -97Hässelby SK6.03,63
4Erik Lagerlöf -97IFK Lidingö6.08,49
5Jakob Ranglin Grissler -95Örgryte IS6.08,54
6Abdelhafiz Ibrahem -96Sävedalens AIK6.15,57
7Archie Casteel -96Spårvägens FK6.29,28

    M22 TRESTEG      
1Jesper Hellström -95Hässelby SK15,47
2Marcus Nyberg -97Malmö AI15,17
3Artur Engström -96Örgryte IS14,73
4Albin Boestad -97IFK Lidingö14,46
5Jonathan Persgården -96Ullevi FK14,37
6Eric Hallquist -96Östersunds GIF13,50
7Elias Högström -97Sundsvalls FI13,42
8Niklas Alsing -95Östersunds GIF12,85
9Jonatan Marklund -97Skellefteå AIK12,68

Jesper Hellström
Elias Högström
Niklas Alsing
Jonatan Marklund
Eric Hallquist
Albin Boestad
Jonathan Persgården
Marcus Nyberg
Artur Engström
1482 +3,4  1410 +3,6  1500 +1,6  1484 +1,7  1516 +1,9  1547 +0,8
   x +1,3     x +3,2  1313 +0,9  1301 +1,9  1342 +2,5  1297 +2,3
1285 +3,5     x +2,2  1255 +3,3  1248 +2,9  1230 +1,7     x +2,2
1258 +2,6  1268 +2,6     x +3,2
1335 +2,1  1300 +3,4  1280 +1,9  1267 +2,6  1327 +1,6  1350 +2,7
   x +1,0  1422 +3,0  1419 +3,5  1402 +2,6     x +2,6  1446 +3,0
1398 +2,5  1437 +2,0     x +3,3  1342 +1,4  1403 +2,4     x +2,0
1481 +3,5  1489 +2,6  1499 +1,6     -       1414 +3,1  1517 +1,1
1473 +4,0  1450 +2,9  1413 +2,0     -          -          -

    M22 SPJUT 800      
1Simon Litzell -97Hässelby SK70,80
2Sebastian Ruthström -97Spårvägens FK66,50
3Kamil Kaminski -96Hässelby SK64,03
4Emil Persson -95KA 2 IF62,12
5Gabriel Heen -95Hässelby SK61,04
6Joel Thölix -95KA 2 IF56,95
7John Amundsson -96Ullevi FK56,07
8Kevin Fankl -95Ullevi FK53,76
9Tomas Lundberg -95IFK Lidingö52,21
10Abbas Taheri -97IFK Växjö49,37

Abbas Taheri
Joel Thölix
Gabriel Heen
Tomas Lundberg
Simon Litzell
Kevin Fankl
Emil Persson
Kamil Kaminski
John Amundsson
Sebastian Ruthström
4937  4837     x
5276  5433  5323  5237  5695  5573
5850  5827  5941  5711     x  6104
5201  5077  5221
6831  6829  7080     x     x     x
5376  5146     x     x     x     x
5811  6187  6212  5959     x  5960
5822  6258  6150  6196     x  6403
4845     x  5582     -  5607  5593
6036     x  6650     -     -     -

    P19 100 M  HEAT 1  Vind +2,6  
1Max Hrelja -98Malmö AI10,73Final
2Jonatan Hirsh -98KFUM Örebro10,83Final
3Erik Johansson -99Varbergs GIF10,95Final
4Raymond Solomon Mpanga -99Malmö AI11,03
5James Gaudiello -98Malmö AI11,25
6Gustaf Borg -98Nyköpings BIS11,49
7Sakhi Husseini -99Håfreströms IF11,91

    P19 100 M  HEAT 2  Vind +4,4  
1Henrik Larsson -99IF Göta Karlstad10,39Final
2Filip Schwartz -98Mölndals AIK10,76Final
3Charles Mårelid -99Örgryte IS10,88Final
4Rodi Kay -98Hammarby IF11,14
5Frank Förnestig -98Hammarby IF11,23
6Johan Stenlund -99Östersunds GIF11,25
7Valentin Strohkirch -99Danderyds SK11,65

    P19 100 M  HEAT 3  Vind +1,0  
1Alexander Andreasson -99Örgryte IS10,91Final
2Oskar Motta -98Upsala IF10,93Final
3Linus Andersson -98Alingsås IF11,08
4Joel Bengtsson -99IFK Helsingborg11,09
5Kidus Yohannes Getahun -98Hammarby IF11,18
6Anders Pihlblad -98KFUM Örebro11,32

    P19 100 M  FINAL  Vind +3,2  
1Henrik Larsson -99IF Göta Karlstad10,39
2Max Hrelja -98Malmö AI10,62
3Alexander Andreasson -99Örgryte IS10,73
4Oskar Motta -98Upsala IF10,87
5Jonatan Hirsh -98KFUM Örebro10,89
6Filip Schwartz -98Mölndals AIK10,91
7Charles Mårelid -99Örgryte IS10,94
8Erik Johansson -99Varbergs GIF11,03

    P19 400 M  HEAT 1    
1Marcus Tornée -98IFK Helsingborg52,01Final
2Arvid Gustafsson -99Upsala IF52,37Final
3Marcus Lundemalm -98Västerås FK52,91
4Erik Rosqvist -98Turebergs FK53,65
5Samuel Wollert -99Alingsås IF57,60
-Johan Carlsson -99Trollhättan FIKDQ start

    P19 400 M  HEAT 2    
1Kasper Kadestål -99Malmö AI52,01Final
2Johan Alsing -99Östersunds GIF52,21Final
3Jonathan Bergdahl -99Huddinge AIS52,28Final
4Arvid Friberg -99Danderyds SK52,51
5Viktor Fredriksson -99Höörs IS52,82
6Victor Holmström -99IF Skadeej tid

    P19 400 M  HEAT 3    
1Samuel Wiik -98Örgryte IS51,29Final
2Michael Giraldi -99Västerås FK51,57Final
3Emil Winther -99Turebergs FK51,92Final
4Christoffer Ahl -98Hammarby IF52,43
5Samiel Berhe -98Hammarby IF52,80
6Tobias Tranderyd -99KFUM Örebro54,53

    P19 1500 M  HEAT 1    
1Suldan Hassan -98Ullevi FK4.11,87Final
2Iyuel Ayele -99Huddinge AIS4.12,99Final
3Jonatan Gustafsson -99KFUM Örebro4.13,18Final
4Yassin Abdi -99Kungsängens FK4.13,53Final
5Johan Lamm -98Mölndals AIK4.13,90
6Lukas Mårtensson -98IF Udd4.15,47
7Rasmus Ahlgren -99Spårvägens FK4.17,50
8Abdullahi Adan -98Hammarby IF4.20,53
9William Wickholm -98KFUM Örebro4.21,40
10Erik Karlsson -98Högby IF4.23,52

    P19 1500 M  HEAT 2    
1Oliver Löfqvist -98Spårvägens FK4.02,02Final
2Berhe Kidane -99Eskilstuna FI4.04,41Final
3Sebastian Nilsson -98Mölndals AIK4.05,60Final
4Axel Djurberg -99Upsala IF4.05,86Final
5Seare Kibrom -98Tjalve IF Norrköping4.06,25Final
6Jack Karlsson -99KFUM Örebro4.06,51Final
7Michael Welday -99Stocksäters IF4.08,32Final
8Samuel Eriksson Lidbrink -99Spårvägens FK4.09,15Final
9Mekonn Kulua -98Mölndals AIK4.16,82
10Marcus Häggh -98Huddinge AIS4.22,36

    P19 2000 M HINDER      
1Leo Magnusson -98Sävedalens AIK6.02,23
2Merih Hagos -98Eskilstuna FI6.04,67
3Miguel Palm -98Mölndals AIK6.04,81
4Olof Silvander -99IFK Lidingö6.13,57
5Samuel Fitsumbrhan -99Hälle IF6.19,42
6Jacob Åkersten -98Täby IS6.23,93
7Stefan Stojanovic -98Hässelby SK6.44,79

    P19 STAV      
1Robin Jacobsson -98Ullevi FK4,57
2Anton Olsson -99FIK Färjestaden4,51
3Tom Johansson -99KFUM Örebro4,51
4Magnus Herstedt -98Malmö AI4,23
4Emil Östergren -98IFK Växjö4,23
6Chakkrit Chanprakhon -99FIK Färjestaden4,23
7Carl-Einar Eskonniemi Söderström -99Hellas FK4,23
8Adam Bengtsson -99Ullevi FK4,23
8Filip Anell -99IK Ymer4,23
10Jonathan Karlsson -98Täby IS4,11
11Johan Nordström -99Falu IK3,93


Tom Johansson
Johan Nordström
Magnus Herstedt
Chakkrit Chanprakhon
Adam Bengtsson
Robin Jacobsson
Anton Olsson
Filip Anell
Carl-Einar Eskonniemi Söderström
Jonathan Karlsson
Emil Östergren
375 393 411 423 435 443 451 457 463 468 471
-   -   -   -   -   -   xxo -   xxx
o   xo  xxx
-   -   o   o   xxx
-   o   xo  o   x-
-   -   xo  xxo xxx
-   -   -   -   o   o   o   o   -   -   xxx
-   xo  o   xo  xo  o   o   xxx
-   xo  o   xxo xxx
-   o   o   xxo xxx
o   o   xxo xxx
-   -   -   o   xxx

    P19 LÄNGD kvalpool1      
1Alexander Strid -98Hässelby SK6,75Final
2Simon Björnstedt -99Enköpings AI6,73Final
3Richard Heikkilä -98Mölndals AIK6,71Final
4Thomas Rydh Sternbeck -99Österhaninge IF6,53Final
5Oskar Erixon -99IK Westmannia6,51Final
6Jonatan Åsman -98Öresunds FK6,23Final
7Magnus Pedersén -99IFK Göteborg6,23
8Wilhelm Eidenstedt -98Hässelby SK6,12
9David Adrian -98Huddinge AIS6,05
10Noa Fridell -99Eskilstuna FI5,77

David Adrian
Magnus Pedersén
Wilhelm Eidenstedt
Thomas Rydh Sternbeck
Simon Björnstedt
Noa Fridell
Alexander Strid
Jonatan Åsman
Oskar Erixon
Richard Heikkilä
 604 +2,8   605 +2,1   587 +1,9
 623 +3,7     x +3,4   610 +2,7
 612 +5,3   581 +2,3     x +1,5
 653 +2,7   585 +2,3   629 +1,7
 673 +2,4
   x +2,5   373 +5,2   577 +3,1
 209 +2,5     x +2,3   675 +3,6
 613 +2,3     x +2,9   623 +1,9
 651 +2,6   463 +3,6     x +3,9
   x +2,9   409 +2,8   671 +4,6

    P19 LÄNGD kvalpool2      
1Jonatan Hirsh -98KFUM Örebro6,96Final
2Max Hejdenberg -98Örgryte IS6,83Final
3David Svensson -98IFK Tumba6,72Final
4Albin Månsson -99IFK Växjö6,56Final
5Daniel Langman -99IFK Lidingö6,49Final
6Axel Jeske Magnusson -99Sävedalens AIK6,30Final
7Markus Thorsell -99Råby-Rekarne FIF6,17
8Johan Nordström -99Falu IK6,15
9Nikolai Kronmann -99Söderhamns IF5,92
10Carl-Einar Eskonniemi Söderström -99Hellas FK5,34
-Otto Hammarström -99Örgryte IS0,00

Jonatan Hirsh
Markus Thorsell
David Svensson
Johan Nordström
Albin Månsson
Otto Hammarström
Carl-Einar Eskonniemi Söderström
Nikolai Kronmann
Max Hejdenberg
Daniel Langman
Axel Jeske Magnusson
   x +3,4   696 +2,0
 616 +4,1   617 +2,3   604 +2,2
 642 +1,5   672 +1,8
 606 +0,8   615 +2,0   602 +1,5
 641 +1,6   656 +4,1   646 +1,9
   x +1,3     x +1,8     x +3,5
 534 +1,9     x +1,1     x +1,6
   x +3,0     x +2,8   592 +3,5
   x +2,7   683 +2,2
 619 +2,3   587 +1,8   649 +3,0
 630 +2,7   609 +1,5     -

    P19 SLÄGGA 6,0      
1Patrik Lindstedt -99Hässelby SK65,45
2August Bergstrand -99Ullevi FK62,05
3Johannes Nilsson -98Västerås FK55,05
4Jacob Krumlinde -99IFK Lidingö48,79
5William Lindberg -99Skellefteå AIK48,30
6Philip Anbakk -99Upsala IF42,38

August Bergstrand
Jacob Krumlinde
Philip Anbakk
Patrik Lindstedt
William Lindberg
Johannes Nilsson
5936  6052  6147  5985  6142  6205
   x     x     x  4751     x  4879
4014     x  4238  3835     x     x
   x  6545  6437     x  6320  6400
4104     x  4713  4576  4824  4830
   x     x     x     x  5362  5505

    P17 100 M  HEAT 1  Vind +2,1  
1Vidar Stenqvist -00Täby IS10,86Final
2Linus Kapstad -00Umedalens IF10,94Final
3Adam Elhendy Gunnarsson -00Karlskoga FIF11,23Final
4Isak Kristensen -00Ullevi FK11,34
5Glody Ngoma -00IFK Göteborg11,36
6Erik Ahlfont -00Turebergs FK11,53
7Felix Prins -00Hammarby IF11,65
8Marcus Andersson -00Öresunds FK12,01

    P17 100 M  HEAT 2  Vind +3,9  
1Omar Chaaban -00IFK Helsingborg10,78Final
2Viktor Thor -00Strands IF11,11Final
3Gabriel Bäcke -00Bollnäs FIK11,20Final
4Ahmed Bahaa -00Huddinge AIS11,26Final
5William Thor -00Strands IF11,26Final
6Andrés Vera -00Wärnamo SK11,38
7Sabiti Nahimana -00Hammarby IF11,51
8Fabian Engström -00Spårvägens FK11,59

    P17 100 M  FINAL  Vind +3,2  
1Linus Kapstad -00Umedalens IF10,54
2Omar Chaaban -00IFK Helsingborg10,7010.693
3Vidar Stenqvist -00Täby IS10,7010.697
4Viktor Thor -00Strands IF11,05
5William Thor -00Strands IF11,12
6Adam Elhendy Gunnarsson -00Karlskoga FIF11,17
7Gabriel Bäcke -00Bollnäs FIK11,61
-Ahmed Bahaa -00Huddinge AISDNF

    P17 400 M  HEAT 1    
1Carl Enhörning -00AIK Friidrott53,95Final
2Carl Bengtström -00Örgryte IS54,32Final
3Sabiti Nahimana -00Hammarby IF55,60Final
4Axel Sandberg -00KFUM Örebro56,21
5Gustav Zetterlund -00KFUM Örebro56,40

    P17 400 M  HEAT 2    
1Adam Elhendy Gunnarsson -00Karlskoga FIF53,32Final
2Aaron Ladestam -00IFK Göteborg53,40Final
3Simon Strand -00Högby IF53,88Final
4Johan Vanerell -00Danderyds SK54,16Final
5Lucas Hefte -00Danderyds SK55,57Final
6Jakob Helsing -00IK Orient57,54

    P17 3000 M      
1Omar Mohamed Ismael -00Högby IF8.58,25
2Ludvig Bjurelid -00Högby IF9.11,22
3Linus Näslund -00Ärla IF9.26,67
4Harald Carling -00Falu IK9.28,35
5Max Kuuttanen -00Malmö AI9.38,98
6Gustav Edström -00Luleå FI9.45,99

    P17 HÖJD      
1Simon Thor -00IFK Märsta2,00
2Philip Stömne -00Valbo AIF1,98
3Joakim Wadstein -00Tjalve IF Norrköping1,96
4Leo Bergström -00Täby IS1,90
5Carl Windmar -00Spårvägens FK1,90
6Samuel Fransson -00Malmö AI1,90
7Emil Uhlin -00Falu IK1,87
8Hussein Naseri -00Haparanda SKT1,84
9Jack Tranderyd -00KFUM Örebro1,76


Jack Tranderyd
Hussein Naseri
Joakim Wadstein
Simon Thor
Philip Stömne
Carl Windmar
Samuel Fransson
Leo Bergström
Emil Uhlin
170 176 180 184 187 190 192 194 196 198 200 202
o   xxo xxx
o   o   o   xo  xxx
-   -   -   o   o   o   o   o   o   xxx
-   -   o   -   o   xo  xxo -   o   x-  xo  xxx
-   -   o   -   o   -   o   o   xo  o   xx- x
-   o   o   o   xxo xo  xxx
-   -   o   o   o   xxo xxx
-   -   o   -   o   o   xxx
-   o   -   xo  xo  xxx

    P17 TRESTEG      
1Tobias Carlryd -00Örgryte IS14,27
2Tim Svantesson -00Nyköpings BIS13,94
3Alexander Nyman -00Hanvikens SK13,16
4Filip Nyström -00Turebergs FK12,87
5Jakob Thysen Holmberg -00Hässelby SK12,69
6Oskar Palmén -00Karlskoga FIF12,02

Oskar Palmén
Tobias Carlryd
Jakob Thysen Holmberg
Tim Svantesson
Alexander Nyman
Filip Nyström
   x +3,2  1202 +3,0  1187 +1,2     x +3,1     x +2,1     x +3,5
1397 +3,2  1412 +2,4  1411 +2,2     x +3,4  1410 +4,4  1427 +1,9
1269 +3,0     x +1,5     x +2,6     x +3,3     x +5,2  1211 +3,2
1326 +2,3  1340 +0,9  1174 +3,4  1394 +4,0  1351 +3,9     x +2,1
1278 +2,4     x +2,1  1289 +0,1     x +1,6  1316 +3,0     x +4,3
1278 +4,7  1233 +3,0  1241 +0,4     x +2,3  1285 +3,5  1287 +1,2

    P17 DISKUS 1,5      
1Ragnar Carlsson -00Falu IK52,99
2Sebastian Löschner -00Huddinge AIS52,18
3Lukas Björninger -00Turebergs FK49,05
4Simon Thor -00IFK Märsta46,28
5Simon Bjärnlöf Segerlind -00Eksjö Södra IK40,60
6Simon Lanngren -00Sävedalens AIK38,03
7Hampus Borgemyr -00Trollhättan FIK36,98
8Malex Åkerblom -00IFK Lidingö35,17

Lukas Björninger
Ragnar Carlsson
Simon Thor
Malex Åkerblom
Hampus Borgemyr
Simon Lanngren
Sebastian Löschner
Simon Bjärnlöf Segerlind
4905     x     x     x  4745     x
5019  5074     x  4850     x  5299
4369  4209  4628  4397     x  4454
3259  3184     x  3151  3517  3383
3424  3282  3698     x  3310     x
   x  3803     x     x     x     x
4577  4326  4687  4793  5218     x
3724  4060  4041  3951  3878     x

    K22 100 M  HEAT 1  Vind +3,5  
1Emma Jansson -97Falu IK11,92Final
2Binai Ahmad -97KA 2 IF12,18Final
3Lisa Lilja -96Malmö AI12,20Final
4Yasmin Jelassi -96Hammarby IF12,20Final
5Linnéa Agefjäll -97Linköpings GIF12,59

    K22 100 M  HEAT 2  Vind +3,7  
1Sandra Törnros -95Gefle IF12,05Final
2Emilia Kjellberg -96IFK Sunne12,14Final
3Moa Ullgren -96Tjalve IF Norrköping12,21Final
4Malin Roth -95Ullevi FK12,39Final
5Alina Lindqvist -95Väsby IK12,58
6Maia Eppelin -96Spårvägens FK12,77

    K22 100 M  FINAL  Vind +1,4  
1Emma Jansson -97Falu IK11,84
2Sandra Törnros -95Gefle IF11,91
3Binai Ahmad -97KA 2 IF12,22
4Lisa Lilja -96Malmö AI12,22
5Emilia Kjellberg -96IFK Sunne12,24
6Moa Ullgren -96Tjalve IF Norrköping12,28
7Yasmin Jelassi -96Hammarby IF12,39
8Malin Roth -95Ullevi FK12,45

    K22 400 M  HEAT 1    
1Johanna Holmén Svensson -95Ullevi FK57,77Final
2Vendela Rydbäck -97Göteborgs KIK58,23Final
3Alice Svantesson -97Ullevi FK58,69Final
4Elvira Erixon -96Mölndals AIK61,19Final
5Jenny Wingqvist -97Hässelby SK61,72

    K22 400 M  HEAT 2    
1Klara Helander -95Upsala IF57,29Final
2Josephine Risberg Thoor -95IFK Helsingborg57,34Final
3Ebba Svantesson -97Ullevi FK57,39Final
4Sofia Hultgren -97Täby IS59,63Final
5Viktoria Voskressenskaia -96Ärla IF61,37
6Maia Eppelin -96Spårvägens FK61,91

    K22 2000 M HINDER      
1Moa Rothman -96Västerås FK6.55,51
2Elin Brink -97Mölndals AIK7.05,24
3Olivia Weslien -97IF Göta Karlstad7.08,23

    K22 TRESTEG      
1Nellie Mårtensson -95Malmö AI12,52
2Frida Johansson -95Tjalve IF Norrköping12,29
3Emilia Hammarström -96Mölndals AIK12,13
4Hanna Gille -96Sävedalens AIK12,04
5Sara Skogman -95Örgryte IS11,76
6Johanna Konseleus -95Ullevi FK11,75
7Alice Eriksson -96IFK Lidingö11,70
8Klara Pedersen -97Upsala IF11,60
9Malin Skogström -95Hässelby SK11,45
10Lisa Olsson -97Hellas FK11,21
11Veronika Nordin -97Gefle IF10,39
-Agnes Fredriksen -97Hovslätts IK0,00
-Amanda Hjalmarsson -97IFK Växjö0,00

Malin Skogström
Lisa Olsson
Veronika Nordin
Alice Eriksson
Agnes Fredriksen
Nellie Mårtensson
Frida Johansson
Klara Pedersen
Johanna Konseleus
Sara Skogman
Amanda Hjalmarsson
Hanna Gille
Emilia Hammarström
1136 +2,1  1145 +2,5  1144 +1,8
1117 +2,7  1121 +3,1  1089 +2,1
   x +1,8  1017 +3,6  1039 +1,6
   x +3,0  1142 +2,8  1170 +2,5  1153 +1,4     x +0,9  1155 +1,6
   x +2,0     x +1,2     x +1,2
1242 +2,0     x +2,2     x +2,1  1215 +2,1     -       1252 +2,4
   x +2,7  1173 +2,2     x +2,3  1225 +1,6  1229 +1,3     x +0,8
   x +1,9  1160 +2,2     x +2,0     x +1,2     x +1,0     x +2,0
1175 +2,4     x +3,0     x +3,6     x +1,9  1149 +1,1  1169 +1,7
   x +1,9  1169 +1,0     x +2,4     x +1,9  1176 +3,7     x +1,6
   x +3,5     x +1,9     x +2,7
1195 +3,9  1204 +3,0     x +3,0     x +1,7     x +1,4     x +1,4
1213 +2,7     x +1,4     x +2,4     x +2,0     x +1,5     x +1,9

    K22 SPJUT 600      
1Sofi Flink -95Västerås FK52,37
2Linn Peura -97Södertälje IF46,12
3Beatrice Lantz -97IFK Växjö44,05
4Maria Olsson -96Gefle IF39,05
5Louise Liljeblad -97Mölndals AIK38,87
6Sofie Hammar -95IF Rigor38,69
7Klara Helander -95Upsala IF38,65
8Emilia Stenström -97Huddinge AIS36,01

Klara Helander
Emilia Stenström
Linn Peura
Louise Liljeblad
Beatrice Lantz
Sofi Flink
Sofie Hammar
Maria Olsson
3363  3865  3604  3625  3658     x
3589  3329     x  3340  3601     x
4611  4603  4612  4541  4588  4565
3551     x     x  3887  3877  3676
3961  4243     x  4405     x  4318
5178  5118  5030  5122     x  5237
   x  3648     x  3591     x  3869
3738  3633  3905  3746     x  3798

    F19 100 M  HEAT 1  Vind +1,7  
1Claudia Payton -98IF Göta Karlstad11,84Final
2Emelie Rantzow -98IK Ymer12,03Final
3Denise Eriksson -98Ullevi FK12,21Final
4Linnea Tillman -98Råby-Rekarne FIF12,32Final
5Rebecca Strand -99Örgryte IS12,50
6Carolina Söderbom -99Ärla IF12,58
7Maja Swang -98Gefle IF12,78

    F19 100 M  HEAT 2  Vind +2,8  
1Amanda Hansson -99Hässelby SK11,64Final
2Nikki Sjöberg -98Bollnäs FIK11,75Final
3Ida Thunberg -99KFUM Örebro12,13Final
4Hanna Axelsson -99Upsala IF12,14Final
5Moa Kjellander -99Åhus FIK12,33
6Louise Andersson -99Gefle IF12,64
7Moa Sjödell -99IK Hakarpspojkarna13,13
8Klara Hellgren -99IF Göta Karlstad13,17

    F19 100 M  FINAL  Vind +2,9  
1Amanda Hansson -99Hässelby SK11,65
2Claudia Payton -98IF Göta Karlstad11,75
3Nikki Sjöberg -98Bollnäs FIK11,85
4Ida Thunberg -99KFUM Örebro12,09
5Hanna Axelsson -99Upsala IF12,11
6Linnea Tillman -98Råby-Rekarne FIF12,28
7Denise Eriksson -98Ullevi FK13,37
-Emelie Rantzow -98IK YmerDNF

    F19 400 M  HEAT 1    
1Moa Mattisson -98IFK Helsingborg57,89Final
2Ida Callenvik -99Karlskoga FIF59,01Final
3Anna Engelin -98Östersunds GIF59,19Final
4Celina Reichardt -99Spårvägens FK59,47Final
5Linnea Volmerdal -99Hovslätts IK61,75
-Saga Berneryd -99Spårvägens FKDQ start

    F19 400 M  HEAT 2    
1Linnéa Frobe -98Täby IS59,91Final
2Amanda Holmberg -98Lidköpings IS61,03Final
3Julia Frisk -99IFK Växjö61,14Final
4Martina Winberg -99Mölndals AIK61,26Final
5Sara Hermansson -99Huddinge AIS62,19
6Ebba Edqvist -98Vallentuna FK62,50

    F19 3000 M      
1Julia Samuelsson -99Högby IF10.17,52
2Eleonora Olsmats -99Turebergs FK10.20,50
3Alice Greberg -98Mölndals AIK10.36,10
4Amanda Ekblad -98Oskarshamns SK10.41,03
5Alexandra Simonsen -98Mölndals AIK10.41,81
6Malin Dahlbäck -99Åkersberga SK10.59,28
7Amanda Gottfridsson -99Halmstad OK11.38,35
8Evelina Henriksson -99IFK Umeå11.54,79
-Thea Boström -98Tjalve IF NorrköpingDNF

    F19 STAV      
1Hanna Viklund -99Umedalens IF3,67
2Linnea Jönsson -99IFK Helsingborg3,62
3Filippa Miller -99Hovslätts IK3,51
4Sophie Ohlsson -99Luleå FI3,45
5Frida Jonsson -98Östersunds GIF3,37
6Johanna Hellman -99IFK Lidingö3,05
7Vilma Styrman -98Haparanda SKT2,87
-Amanda Järnvall -99Tjalve IF Norrköping0,00


Linnea Jönsson
Filippa Miller
Frida Jonsson
Sophie Ohlsson
Amanda Järnvall
Vilma Styrman
Hanna Viklund
Johanna Hellman
269 287 305 317 329 337 345 351 357 362 367 376
                    o   xxo xo  xxo o   xxx
                o   xo  o   xxo xxx
        xo  o   xo  xxo xxx
                xo  xo  xo  xxx
                xxx
o   xo  xxx
                    o   o   o   xo  o   xo  xxx
    xxo o   xxx

    F19 LÄNGD kvalpool1      
1Kaiza Karlén -98KFUM Arvika6,29Final
2Sara Sjögren -98Stenungsunds FI5,73Final
3Linnea Tillman -98Råby-Rekarne FIF5,72Final
4Ida Thunberg -99KFUM Örebro5,68Final
5Bianca Salming -98Turebergs FK5,67Final
6Anna Lennman -98Katrineholms SK5,37
7Levina Ahlgren -98Upsala IF5,12
8Julia Olander -99KA 2 IF5,11
9Moa Nykvist -98Gefle IF5,09
10Alma Kilpeläinen -99Ljungby FIK5,04

Julia Olander
Alma Kilpeläinen
Anna Lennman
Linnea Tillman
Bianca Salming
Levina Ahlgren
Ida Thunberg
Kaiza Karlén
Moa Nykvist
Sara Sjögren
 497 +5,3   511 +2,4   491 +3,7
   x +3,6     x +2,8   504 +2,2
 537 +5,6   526 +1,3   528 +1,8
 572 +3,9
 537 +2,7   567 +4,4   556 +4,4
 512 +2,4   491 +4,5   465 +3,0
 563 +0,8   568 +1,5     x +4,5
 629 +2,9
 509 +5,2     x +3,6     x +2,4
 573 +2,3

    F19 LÄNGD kvalpool2      
1Tess Hertz Saebbö -98Göteborgs KIK5,79Final
2Maja Nilsson -99Motala AIF5,73Final
3Filippa Gunnarsson -99Laholms IF5,72Final
4Claudia Spanier -98Upsala IF5,63Final
5Jenny Lestander -98Linköpings GIF5,56Final
6Victoria Almerén Hansson -99Hammarby IF5,55Final
7Klara Ekelund -99KA 2 IF5,48Final
8Judith Sjöman -99Örgryte IS5,43
9Helena Kolte -98Täby IS5,31
10Louise Andersson -99Gefle IF5,21
11Frida Bergvall -99IFK Växjö5,16

Klara Ekelund
Victoria Almerén Hansson
Frida Bergvall
Louise Andersson
Claudia Spanier
Maja Nilsson
Jenny Lestander
Helena Kolte
Tess Hertz Saebbö
Judith Sjöman
Filippa Gunnarsson
 548 +4,5     x +3,7   535 +2,3
 555 +4,0     x +3,0   547 +3,4
 510 +4,2   516 +4,2   516 +3,5
 512 +2,1     x +4,0   521 +1,6
   x +2,5   531 +2,3   563 +2,4
 573 +3,4
   x +1,3   556 +1,5   525 +2,9
 518 +4,3   531 +2,6     x +2,3
 548 +2,4   579 +3,4
 540 +1,5     x +4,0   543 +2,1
   x +3,0   555 +2,4   572 +2,5

    F19 SLÄGGA 4,0      
1Grete Ahlberg -98Hammarby IF61,45
2Jessica Mattsson -98Spårvägens FK55,98
3Ida Stenbäck -99SK Bore52,98
4Vanessa Kamga -98Upsala IF52,46
5Cecilia Larsson -99IFK Växjö51,54
6Rebecka Samuelsson -98Iggesunds SK50,63
7Emily Berghäll -98Hammarby IF50,46
8Ida Olsson -99IF Hagen49,83
9Josefine Larsson -98Glanshammars IF48,50
10Anna Karlsson -98Motala AIF47,70
11Amanda Lejros -99Hässelby SK45,16
12Nina Björkman -98Västerås FK44,14
13Maria Granrud Aune -99Marieby GoIF44,10
14Marianna Dinopoulos -99Upsala IF41,39
15Hanna Grönwall -99Öresunds FK40,59
16Lina Jernberg -99IFK Kristinehamn39,76
17Jessica Preiman -98Haparanda SKT39,76
18Emelie Gerdsdorff -99Timrå AIF39,19
19Sara Svenda -99Upsala IF38,15
20Tilde All -99Turebergs FK36,10
21Emma Yngve -99Motala AIF33,54
-Luana Klaric Lundh -99Göteborgs KIK0,00

Emily Berghäll
Emelie Gerdsdorff
Ida Stenbäck
Amanda Lejros
Ida Olsson
Luana Klaric Lundh
Anna Karlsson
Vanessa Kamga
Tilde All
Marianna Dinopoulos
Josefine Larsson
Maria Granrud Aune
Hanna Grönwall
Lina Jernberg
Nina Björkman
Grete Ahlberg
Rebecka Samuelsson
Sara Svenda
Jessica Mattsson
Emma Yngve
Cecilia Larsson
Jessica Preiman
4248  4326  5046     x  4859     x
   x  3919     x
   x     x  4858  5162  5013  5298
   x  4516     x
4788     x  4718     x  4983     x
   x     x     x
4390  4770     x
5246     x     x     x     x     x
   x     x  3610
3735     x  4139
   x  4850  4457     x  4472     x
4263  4410  4136
   x  4059     x
   x  3976  3958
4414     x  4255
6064  6145  5872  5815     x     x
5038     x     x  4978  4916  5063
3742  3815     x
5273     x  5545     x  5598     x
   x     x  3354
5078     x  5031  5154     x  5009
3976     x  3715

    F17 100 M  HEAT 1  Vind +2,4  
1Julia Björkman -00IF Kville12,63Final
2Mathilda Gustafsson -00Tanums IF12,81Final
3Alva von Gerber -00Huddinge AIS12,89
4Clara Augustsson -00IK Ymer12,97
5Ylwa Haglund -00Falu IK13,21
6Klara Ekström -00Alingsås IF13,26
7Ebba Molinder -00Mölndals AIK13,30

    F17 100 M  HEAT 2  Vind +3,7  
1Greta Deltin -00Hammarby IF12,20Final
2Charlotte Andersson -00Huddinge AIS12,34Final
3Linda Eriksson -00Huddinge AIS12,48Final
4Moa Jern -00Strands IF12,90
5Claudia Belgrave -00IK Ymer13,13
6Andrea Jarlhage -00IFK Göteborg13,19
7Ebba Gustavsson -00IF Göta Karlstad13,26

    F17 100 M  HEAT 3  Vind +3,2  
1Gabriella Holmström -00Upsala IF12,37Final
2Kajsa Eriksson -00Huddinge AIS12,49Final
3Amanda Eriksson -00Spårvägens FK12,61Final
4Marie Ebbestad -00Upsala IF12,76
5Hannah Hansson -00Åhus FIK12,81
6Saga Axelsson -00Gefle IF13,20
7Iris Viel Lamare -00Turebergs FK13,26

    F17 100 M  FINAL  Vind +1,9  
1Greta Deltin -00Hammarby IF12,00
2Gabriella Holmström -00Upsala IF12,21
3Charlotte Andersson -00Huddinge AIS12,29
4Julia Björkman -00IF Kville12,53
5Mathilda Gustafsson -00Tanums IF12,58
6Kajsa Eriksson -00Huddinge AIS12,60
7Linda Eriksson -00Huddinge AIS12,64
8Amanda Eriksson -00Spårvägens FK12,73

    F17 400 M  HEAT 1    
1Louise Duvling Andersson -00Ullevi FK60,06Final
2Ide Ileso -00Ullevi FK60,90Final
3Ebba Jernmark Burrows -00Hälle IF61,00Final
4Mimmi Andersson -00IFK Växjö65,02Final
-Filippa Hörnberg -00Hässelby SKDNS

    F17 400 M  HEAT 2    
1Virva Rylander -00Västerås FK60,13Final
2Matilda Hallström -00Göteborgs KIK61,08Final
3Tilde Tofft -00Spårvägens FK63,20Final
4Linda Nyblom -00Turebergs FK65,72Final

    F17 3000 M      
1Thea Norlund -00Skellefteå AIK10.29,50
2Linnea Sennström -00Hässelby SK10.34,71
3Louise Lindström -00Högbo GIF11.00,79
4Klara Hofer Mattsson -00IFK Umeå11.21,22
5Emily Fielder -00Motala AIF11.26,96
6Emelie Eriksson -00Stora Skedvi IK11.30,79
7Caroline Olsmats -00Danderyds SK12.32,92

    F17 HÖJD      
1Erika Wärff -00Malmö AI1,75
2Lovisa Karlsson -00Högby IF1,69
3Ellen Hedin -00IK Orient1,64
3Tilda Ånborg -00Motala AIF1,64
5Filippa Backman -00Gefle IF1,57
5Linnéa Bodin -00KFUM Örebro1,57
7Iris Viel Lamare -00Turebergs FK1,52
8Alexandra Schill -00Örgryte IS1,46


Filippa Backman
Ellen Hedin
Linnéa Bodin
Tilda Ånborg
Erika Wärff
Alexandra Schill
Iris Viel Lamare
Lovisa Karlsson
146 152 157 161 164 167 169 171 175 179
-   o   o   xxx
-   o   o   o   o   xxx
o   o   o   xxx
-   -   o   o   o   xxx
-   -   -   -   -   -   o   o   xo  xxx
o   xxx
o   o   xxx
-   -   o   o   xo  o   xo  xxx

    F17 TRESTEG      
1Lisa Weyhenmeyer -00Upsala IF12,00
2Lovisa Karlsson -00Högby IF11,77
3Emelie Eklund -00Täby IS11,52
4Emelie Svensson -00Huddinge AIS11,48
5Alexandra Schill -00Örgryte IS11,48
6Hilma Hofström -00KA 2 IF11,32
7Linn Hertz Saebbö -00Göteborgs KIK11,27
8Therese Knutsson -00Glanshammars IF10,87
9Linn Egerfält -00 Gefle IF10,84
10Linnéa Ånger -00Söderhamns IF10,55
11Kajsa Jansson -00IK Westmannia9,96
12Sanna Sandström -00Göteborgs KIK9,95

Therese Knutsson
Hilma Hofström
Emelie Svensson
Sanna Sandström
Linnéa Ånger
Kajsa Jansson
Lisa Weyhenmeyer
Alexandra Schill
Emelie Eklund
Lovisa Karlsson
Linn Hertz Saebbö
Linn Egerfält
1087 +2,3  1066 +3,1  1033 +1,7  1054 +0,9  1060 +5,0  1070 +2,8
1092 +4,7  1046 +3,9  1074 +3,6  1122 +4,0  1110 +2,0  1132 +2,1
1071 +3,0  1113 +4,1  1148 +2,3  1146 +2,8     x +0,4  1113 +0,9
   x +3,7   904 +3,9   995 +3,5
   x +4,0  1055 +3,9  1042 +3,5
 996 +4,0     x +4,3     x +2,9
1128 +4,0  1160 +3,5  1183 +5,1  1149 +4,4  1200 +4,1  1168 +2,4
   x +1,2     x +2,6  1118 +3,7  1148 +4,4  1123 +4,1  1123 +2,4
1132 +5,1  1039 +4,1  1144 +3,2  1152 +3,2  1149 +2,6  1149 +3,6
1134 +3,6  1161 +2,8  1177 +3,9  1151 +3,8  1177 +1,8     x +3,3
1121 +3,4  1105 +3,0  1127 +2,3  1022 +4,2  1123 +4,2  1120 +3,1
   x +2,7     x +3,0  1084 +2,2

    F17 DISKUS 1,0      
1Axelina Johansson -00Hovslätts IK46,12
2Caisa-Marie Lindfors -00Upsala IF45,00
3Ida Wåhlstrand -00IFK Växjö40,82
4Daniella Persson -00Hälle IF39,18
5Ella Andersson -00Eslövs AI38,47
6Sara Forssell -00Motala AIF37,81
7Vilma Engbe -00Öresunds FK37,45
8Johanna Edvall -00Gefle IF35,85
9Jonna Geiryd -00Huddinge AIS33,88
10Tilda Ånborg -00Motala AIF31,93

Jonna Geiryd
Daniella Persson
Caisa-Marie Lindfors
Johanna Edvall
Ella Andersson
Tilda Ånborg
Sara Forssell
Axelina Johansson
Ida Wåhlstrand
Vilma Engbe
   x  3388  3075
3560  3585  3828  3801  3895  3918
   x     x  4125     x  4391  4500
3324  3548  3585  3508     x     x
3800  3812     x  3847  3761     x
   x  3083  3193
   x  3664  3781     x     x  3722
4612     x  4346     x     x     -
   x  3919  4082  3939     x  3918
3571     x     x     x  3356  3745

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram