Resultat Svealandsserien 25 maj 2017

   Eskilstuna FI arrangerade på Ekängen
 
  Poängställningen
 
    MÄN 100 M  HEAT 1  Vind +0,2  
1Daniel Langman -99IFK Lidingö11,81
2Niklas Johnsson -91Ösmo-Nynäs FIK12,61
3Fredrik Carlson -91Stockholm Snipers FI13,28
4Olof Engdahl -58Danderyds SK14,98

    MÄN 100 M  HEAT 2  Vind +0,9  
1Michael Luxemburg -94Täby IS11,01
2Jonathan Hirsh -98KFUM Örebro11,12
3Carl-Einar Eskonniemi Söderström -99Hellas FK11,69
4Mose Hussein -00Eskilstuna FI11,98
5Filip Almgren -84Gefle IF13,26

    MÄN 200 M    Vind +1,3  
1Rasmus Hugosson -01KFUM Örebro22,22
2William Gardell -01Hellas FK23,42
3Alexander Fredlund -94Täby IS23,97
4Andreas Efverström -91Gefle IF24,65
5Mose Hussein -00Eskilstuna FI24,66

    MÄN 400 M  HEAT 1    
1Julius Mördrup -02IFK Lidingö56,95
2Niklas Johnsson -91Ösmo-Nynäs FIK59,30
3Warren Russell -80Stockholm Snipers FI59,40
4Pontus Weman Tell -75Danderyds SK63,82

    MÄN 400 M  HEAT 2    
1Anders Pihlblad -98KFUM Örebro52,10
2Yasiin Husein -98Eskilstuna FI52,67
3Fredrik Wohlfarth -93Täby IS57,44
4Hannes Hejdebäck -00Gefle IF58,68
5Love Ljungqvist -02Hellas FK59,85

    MÄN 800 M      
1Abdelfath Yassin -95Gefle IF1.54,09
2Berhe Kidane -99Eskilstuna FI1.54,13
3Alexander Larsson -00KFUM Örebro2.05,02
4Axel Glavare Karlsson -01Täby IS2.07,92
5Axel Boij du Rietz -00Hellas FK2.29,44

    MÄN 1500 M      
1Abdelfath Yassin -95Gefle IF4.03,14
2Olof Silvander -99IFK Lidingö4.11,79
3Jonatan Gustafsson -99KFUM Örebro4.14,14
4Tewelde Haile -95Eskilstuna FI4.16,27
5Jacob Åkersten -98Täby IS4.43,85
6Mats Lindqvist -58Hellas FK5.05,45
7Magnus Johansson -77Stockholm Snipers FI5.10,76
8Urban Evjen -73Danderyds SK6.14,27
9Henrik Arnerdal -74Ösmo-Nynäs FIK7.02,00

    MÄN 3000 M      
1Nasir Dawoud -91Eskilstuna FI8.42,24
2Per Sjögren -79KFUM Örebro8.45,40
3Hannes Hejdebäck -00Gefle IF9.40,97
4Williame Frobe -98Täby IS10.50,50
5Stefan Aldén -68Hellas FK12.00,61

    MÄN 2000 M HINDER      
1Merih Hagos -98Eskilstuna FI6.15,37
2Jacob Åkersten -98Täby IS6.36,51
3Melker Forsberg -01KFUM Örebro6.55,29
4Lucas Grönborg -94Hellas FK7.36,06
5Martin Hedlund -77Gefle IF7.40,47

    MÄN 110 M HÄCK    Vind +0,6  
1Tom Johansson -99KFUM Örebro16,38
2Leo Bergström -00Täby IS16,39
3Carl af Forselles -01Hellas FK16,52
4Hunter Mabon -69Danderyds SK20,95
5Viktor Ohlsson -89Eskilstuna FI22,14
6Simon Johansson -02Ösmo-Nynäs FIK22,31
7Warren Russell -80Stockholm Snipers FI24,44

    MÄN 400 M HÄCK      
1Nils-Göran Nilsson -88Täby IS60,92
2Mohammed Ali -97Eskilstuna FI62,26
3Jack Tranderyd -00KFUM Örebro63,94
4Andreas Efverström -91Gefle IF66,98
5William Gardell -01Hellas FK71,66

    MÄN HÖJD      
1Leo Bergström -00Täby IS1,96
2Johan Taléus -94Eskilstuna FI1,93
3Tom Johansson -99KFUM Örebro1,93
4Elias Sahlin -01Hellas FK1,45
5Magnus Stenfelt -99Gefle IF1,40


Tom Johansson
Leo Bergström
Johan Taléus
Magnus Stenfelt
Elias Sahlin
130 140 145 156 160 170 175 178 181 187 190 193 196 202
-   -   -   -   -   o   o   -   o   xo  xo  o   xxx
-   -   -   -   xo  -   -   xo  -   o   -   xo  o   xxx
-   -   -   -   -   -   -   -   o   o   o   o   xxx
o   xo  xxx
o   o   o   x-

    MÄN STAV      
1Carl Sténson -93Hellas FK5,00
2Rasmus Carlsson -88KFUM Örebro4,80
3Jonatan Karlsson -98Täby IS3,80
4Hunter Mabon -69Danderyds SK3,70
5Hannes Gidlöf -96Gefle IF3,40
6Albin Andersson -00IFK Lidingö3,30
7Anthon Gyllensten -90Stockholm Snipers FI2,70
8Noa Fridell -99Eskilstuna FI2,00
9Henrik Arnerdal -74Ösmo-Nynäs FIK1,90


Noa Fridell
Hannes Gidlöf
Carl Sténson
Rasmus Carlsson
Jonatan Karlsson
Henrik Arnerdal
Hunter Mabon
Anthon Gyllensten
Albin Andersson
190 200 250 270 300 320 330 340 350 360 370 380 390 400 440 470 480 490 500 524
o   xo  -
-   -   -   -   -   o   -   o   -   xxx
-   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   o   xo  o   xxo xxx
-   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   o   xxo xxo xo  x-  xx
-   -   -   -   -   -   o   -   o   o   xo  xxo xxx
o   xxx
-   -   -   -   -   -   -   xxo -   o   xo  xxx
-   -   xo  o   xx-
-   -   -   -   -   xxo o   xxx

    MÄN LÄNGD      
1Johan Taléus -94Eskilstuna FI7,16
2Jonathan Hirsh -98KFUM Örebro7,00
3Carl-Einar Eskonniemi Söderström -99Hellas FK6,35
4Moi Wirunpan -01Gefle IF6,11
5Oliver Papinski -02Täby IS6,00
6Daniel Langman -99IFK Lidingö5,90
7Anders Bäckman -71Danderyds SK5,54
8Anthon Gyllensten -90Stockholm Snipers FI5,04
9Simon Johansson -02Ösmo-Nynäs FIK4,92

Oliver Papinski
Johan Taléus
Moi Wirunpan
Carl-Einar Eskonniemi Söderström
Jonathan Hirsh
Anthon Gyllensten
Daniel Langman
Simon Johansson
Anders Bäckman
 600 +0,6   598 +1,8   591 +0,0   596 +2,5     x +0,6   554 +1,5
 708 -1,5   678 -1,2   716 +1,4   687 +0,9   687 +2,1     -
 573 +0,0   575 +0,0   595 +0,0   611 -0,3   605 +0,1   562 -1,6
   x +1,6   602 +0,0   635 +1,9   609 -1,0   623 +0,0   551 -2,0
 663 +2,0   700 +0,8     -          -          -          -
   x +1,9     x +0,7   504 +2,4     x -1,0   492 +0,6     -
 590 +2,4     -          -          -          -          -
 378 +1,7   410 +0,9     x +2,1   437 +1,2   492 +1,7   350 +2,3
 510 +0,0   540 +0,0   510 +0,9     x +2,3     x +0,4   554 +0,0

    MÄN TRESTEG      
1Carl af Forselles -01Hellas FK14,14
2Noa Fridell -99Eskilstuna FI13,00
3Rasmus Hugosson -01KFUM Örebro12,90
4Moi Wirunpan -01Gefle IF12,38

Carl af Forselles
Rasmus Hugosson
Noa Fridell
Moi Wirunpan
   x +1,1     x +1,9     x +1,8  1398 +2,0     -       1414 +1,9
1278 +1,6     -          -          -       1290 +1,7     -
1185 +2,5  1185 +2,7  1237 +1,7  1243 +1,4  1277 +2,0  1300 +1,6
1175 +2,5  1183 +2,2  1193 +2,4  1162 +2,7  1238 +2,0  1190 +2,3

    MÄN KULA      
1Rasmus Carlsson -88KFUM Örebro13,86
2Ali Alsaadi -95Eskilstuna FI13,58
3Anders Larsson -66Gefle IF12,34
4Carl Sténson -93Hellas FK10,27
5Johan Jergander -70Ösmo-Nynäs FIK10,20
6Anders Bäckman -71Danderyds SK9,94
7Malex Åkerblom -00IFK Lidingö9,13
8Jan Axelsson -58Täby IS7,80
9Jens Jakobsson -89Stockholm Snipers FI7,30

Anders Larsson
Carl Sténson
Rasmus Carlsson
Jan Axelsson
Ali Alsaadi
Anders Bäckman
Jens Jakobsson
Malex Åkerblom
Johan Jergander
1234     x  1157  1215     -     -
 965   996  1027     x     x     -
1386     x     x  1223     -     -
 700   780     -     -     -     -
   x  1294     x  1289  1335  1358
 994   945     x     -   931   885
 710   695   730     -     -     -
 860   871   898   909   910   913
 958   970   966   930     x  1020

    MÄN DISKUS      
1Albin Lager -96KFUM Örebro50,15
2Robert Alneroth -84Gefle IF44,50
3Williame Frobe -98Täby IS31,00
4Tony Settle -75Eskilstuna FI25,35
5Jan Gardell -58Hellas FK19,27

Albin Lager
Williame Frobe
Tony Settle
Robert Alneroth
Jan Gardell
4888  4640  4998  4636  4977  5015
   x  2901     x     x  3100     x
2535     x     x     x     x     x
   x  4334  4450     x  4150  4079
1747     x  1927     x  1780     x

    MÄN SLÄGGA      
1Robert Alneroth -84Gefle IF55,25
2Tony Settle -75Eskilstuna FI45,80
3Jacob Krumlinde -99IFK Lidingö42,76
4Albin Lager -96KFUM Örebro35,93
5Johan Jergander -70Ösmo-Nynäs FIK33,23
6Carl Widenholm -00Hellas FK31,89
7Lars-Göran Nyhlén -75Danderyds SK31,84
8Fredrik Wohlfarth -93Täby IS20,97
9Jens Jakobsson -89Stockholm Snipers FI13,92

Tony Settle
Robert Alneroth
Carl Widenholm
Albin Lager
Fredrik Wohlfarth
Jacob Krumlinde
Johan Jergander
Lars-Göran Nyhlén
Jens Jakobsson
4437     x     x     x  4580  4342
5419  5525  5315     x     x     -
   x  2860  3090  2971  2826  3189
   x  3545  2753  3182  3593     -
2097     -     -     -     -     -
4066  3822  4276  4018  4178  4219
   x     x  3045  3198  3323  3257
   x  2861  3184  2993  2862     -
1392     -     -     -     -     -

    MÄN SPJUT      
1Carl Widenholm -00Hellas FK55,77
2Anton Johansson -96KFUM Örebro50,11
3Edvin Larsson -98Eskilstuna FI47,14
4Niclas Rickardsson -94Gefle IF45,01
5Jonatan Karlsson -98Täby IS33,22

Jonatan Karlsson
Edvin Larsson
Niclas Rickardsson
Carl Widenholm
Anton Johansson
   x  3322  3244     -     -     -
4313     x  4571  4363     x  4714
   x     x  4259  4501     x     x
5254  5325  5351     x     -  5577
4813  4518  5011  4956  4594  4475

    MÄN 4x100 M  HEAT 1     
1IFK Lidingö48,03
Jacob Krumlinde - Albin Andersson - Wilhelm Björling - Julius Mördrup
2Danderyds SK50,12
Anders Bäckman - Hunter Mabon - Pontus Weman Tell - Urban Evjen
3Stockholm Snipers FI52,23
Warren Russell - Fredrik Carlson - Anthon Gyllensten - Magnus Johansson
4Ösmo-Nynäs FIK53,37
Henrik Arnerdal - Simon Johansson - Johan Jergander - Niklas Johnsson

    MÄN 4x100 M  HEAT 2     
1Hellas FK44,03
Carl-Einar - Carl Sténson - Carl af Forselles - William Gardell
2KFUM Örebro44,45
Jonathn Hirsh - Anders Pihlblad - Rasmus Carlsson - Tom Johansson
3Täby IS45,14
Jonatan Karlsson - Oliver Papinski - Nils-Göran Nilsson - Alexander Fredlund
4Eskilstuna FI46,53
Noa Fridell -Mohammed Ali - Elta Fidin - Johan Taléus
-Gefle IFbröt
Moi Wirunpan - Andreas Efverström - Hannes Hejdebäck - Hannes Gidlöf

    KVINNOR 100 M    Vind +0,8  
1Elin Östlund -91KFUM Örebro11,89
2Bilge Kaya -02Hellas FK12,70
3Ida Winther -01Turebergs FK12,94
4Elenor Derrah -97Huddinge AIS13,21
5Moa Holm -00IFK Lidingö13,21
6Smilla Gejdeman -03Eskilstuna FI13,57
7Valeria Gandish -02Ösmo-Nynäs FK13,85

    KVINNOR 200 M    Vind +0,2  
1Sandra Wagner -92KFUM Örebro26,24
2Lisa Fröberg -02IFK Lidingö26,72
3Sofie Tholander -93Hellas FK27,83
4Vendela Eklund -98Huddinge AIS33,64

    KVINNOR 400 M      
1Elisabeth Hvalgren -02IFK Lidingö59,95
2Maja Sund -01Turebergs FK60,19
3Cornelia Fernsten -02KFUM Örebro61,38
4Cornelia Böhnke -01Huddinge AIS62,26
5Matty Colley -04Eskilstuna FI67,03
6Caroline Cedergren -02Hellas FK67,48
7Anna Arnerdal -75Ösmo-Nynäs FK87,94

    KVINNOR 800 M      
1Isabelle Haugen -98Hellas FK2.24,95
2Carolina Larsson -02IFK Lidingö2.25,48
3Emilia Stenström -97Huddinge AIS2.39,67
4Linnéa Bodin -00KFUM Örebro3.10,44

    KVINNOR 1500 M      
1Isabella Andersson -97Turebergs FK4.25,48
2Camilla Elofsson -83Huddinge AIS5.05,36
3Josefine Gerdevåg -81KFUM Örebro5.05,41
4Filippa Rydensjö -04Eskilstuna FI5.08,83
5Linn Alness Borg -00IFK Lidingö5.24,36
6Signe Sjöberg -02Ösmo-Nynäs FK6.30,06
7Maria Mattsson -70Hellas FK6.56,53

    KVINNOR 3000 M      
1Camilla Elofsson -83Huddinge AIS11.16,46
2Josefine Gerdevåg -81KFUM Örebro11.17,37
3Alma Holmberg -02IFK Lidingö12.05,20
4Ritva Eskonniemi -61Hellas FK14.55,06

    KVINNOR 1500 M HINDER      
1Julia Arnhult -01IFK Lidingö5.40,34
2Cornelia Böhnke -01Huddinge AIS5.57,18
3Ida Pettersson -02KFUM Örebro7.32,85
4Hedvig Alvén -02Hellas FK7.45,00

    KVINNOR 100 M HÄCK    Vind +1,2  
1Ida Thunberg -99KFUM Örebro14,24
2Tove Söder -98Huddinge AIS15,42
3Lina Hagberg -01Turebergs FK15,97
4Johanna Hellman -99IFK Lidingö17,82
5Valeria Gandish -02Ösmo-Nynäs FK21,96
6Emmy Haavisto -00Eskilstuna FI23,69
-Lisa Olsson -97Hellas FKDQ F4.13.6.3

    KVINNOR 400 M HÄCK      
1Josefine Havdelin -95IFK Lidingö1.03,94
2Tove Söder -98Huddinge AIS1.04,85
3Caroline Cedergren -02Hellas FK1.13,93
4Ebba Löfholm -00KFUM Örebro1.30,20

    KVINNOR HÖJD      
1Emilia Stenström -97Huddinge AIS1,59
2Karin Boestad -99IFK Lidingö1,56
3Ingrid Holmquist -00KFUM Örebro1,56
4Vilda Dahllöf -04Hellas FK1,35


Emilia Stenström
Karin Boestad
Ingrid Holmquist
Vilda Dahllöf
120 125 130 135 140 145 150 153 156 159 163
-   -   -   -   -   o   -   o   o   xo  -
-   -   -   -   o   o   o   o   o   xxx
-   -   -   -   -   o   o   o   xo  xxx
o   o   o   o   xxx

    KVINNOR STAV      
1Ebba Blomstrand -00KFUM Örebro3,203,30 i omhopp
2Madeleine Engström -00Huddinge AIS3,20
3Johanna Hellman -99IFK Lidingö2,80
4Clara Billing -02Turebergs FK2,30
5Elisabeth Getahun -01Hellas FK2,00
6Ellen Haavisto -00Eskilstuna FI1,70
6Anna Arnerdal -75Ösmo-Nynäs FK1,70


Elisabeth Getahun
Ebba Blomstrand
Madeleine Engström
Johanna Hellman
Ellen Haavisto
Anna Arnerdal
Clara Billing
170 190 200 210 220 230 240 260 280 300 320 340 340 330
o   o   xo  xxx
-   -   -   -   -   -   -   -   -   o   o   xxx x   o
-   -   -   -   -   -   -   -   o   o   o   xxx x   x
-   -   -   -   -   -   o   o   xo  -
o   -
o   x-
-   o   o   o   o   xo  xxx

    KVINNOR LÄNGD      
1Hanna Wiss -91KFUM Örebro5,53
2Bilge Kaya -02Hellas FK5,41
3Izabella Ripsweden -00Huddinge AIS5,41
4Hanna Johnsson -96IFK Lidingö5,08
5Ida Winther -01Turebergs FK4,71
6Sofia Bertilsson -02Eskilstuna FI4,67
7Elin Eriksson -03Ösmo-Nynäs FK4,31

Hanna Wiss
Bilge Kaya
Hanna Johnsson
Izabella Ripsweden
Elin Eriksson
Ida Winther
Sofia Bertilsson
 529 +0,5   529 +1,7   540 +2,9   553 +0,9     -          -
 540 +2,3   541 +1,9   537 +0,7   524 +1,3   519 +0,0   537 +1,5
 508 +1,6   497 +1,7   482 +0,4     x +0,5     x +0,9   472 +0,5
   x +0,5   508 +1,2   496 +0,8   506 +1,4   486 +0,0   541 +1,0
   x +1,1   379 +0,1   415 +1,2   401 +1,4     x +1,0   431 +2,0
 445 +0,2   464 +1,1   471 +1,1   448 +1,4   468 +1,7   462 +2,1
   x +2,0     x +1,8   467 +0,8   462 +0,0   461 +1,8     x +3,4

    KVINNOR TRESTEG      
1Lisa Olsson -97Hellas FK11,30
2Emelie Svensson -00Huddinge AIS11,23
3Ida Pettersson -02KFUM Örebro10,47
4Lisa Fröberg -02IFK Lidingö10,33

Lisa Fröberg
Emelie Svensson
Lisa Olsson
Ida Pettersson
1024 -1,7  1033 -1,6  1028 -1,5  1000 -0,5     -       1006 -0,8
   x -0,2  1113 -1,3     -          x -1,1  1122 -2,6  1123 -2,3
1097 -0,1  1130 -0,2     x -1,8     x -2,3  1117 -3,2     x -1,5
1012 -1,0  1046 -0,5  1008 -1,4     x -2,4     x -0,1  1047 +0,0

    KVINNOR KULA      
1Mathilda Eriksson -98Huddinge AIS13,12
2Hanna Mårtensson -96Turebergs FK11,80
3Ida Thunberg -99KFUM Örebro11,42
4Louise Svensson -99Eskilstuna FI10,70
5Wilma Wilkman -02Ösmo-Nynäs FK7,45
6Sofie Tholander -93Hellas FK7,28
7Astrid Bobeck -00IFK Lidingö5,62

Astrid Bobeck
Mathilda Eriksson
Sofie Tholander
Ida Thunberg
Louise Svensson
Wilma Wilkman
Hanna Mårtensson
 545   554   562   432   530   492
1234  1223  1275     x     x  1312
 633   717   617   728   693     -
1130  1133  1107  1142     -     -
 940   958  1070   999  1031     x
 710   680   745   719   720   728
1010  1145  1103  1180  1162  1165

    KVINNOR DISKUS      
1Mathilda Eriksson -98Huddinge AIS50,22
2Jenny Österback -01IFK Lidingö19,30
3Moa Jansson -01KFUM Örebro17,48
4Ella Mattsson -00Hellas FK12,08

Ella Mattsson
Moa Jansson
Mathilda Eriksson
Jenny Österback
   x  1208     x  1183     x     x
   x  1748  1583  1690     x     x
4609     x  4843  5022  4867  4599
1835     x  1930  1819  1884     x

    KVINNOR SLÄGGA      
1Eleni Larsson -93Huddinge AIS57,93
2Linnea Larsson Huusko -97Turebergs FK48,17
3Rebecka Hallerth -96Hellas FK45,58
4Moa Jansson -01KFUM Örebro27,95
5Amalia Modh -00Eskilstuna FI19,57
6Ida Arnerdal -02Ösmo-Nynäs FK18,54
7Astrid Bobeck -00IFK Lidingö16,08

Eleni Larsson
Astrid Bobeck
Moa Jansson
Rebecka Hallerth
Linnea Larsson Huusko
Amalia Modh
Ida Arnerdal
   x  5793     x  5613     x     x
   x     x  1372     x  1608     x
   x  2745     x  2625  2786  2795
4558     x     x     x  4354  4538
4817  4591  4630  4569  4552     x
1807  1806  1730     x  1828  1957
1467  1532  1441  1452  1552  1854

    KVINNOR SPJUT      
1Elisabeth Lithell -90KFUM Örebro51,37
2Johanna Wikström -87Huddinge AIS29,96
3Jenny Österback -01IFK Lidingö23,42
4Matilda Erichs Lång -99Hellas FK11,44

Elisabeth Lithell
Matilda Erichs Lång
Jenny Österback
Johanna Wikström
5137  5090  4865  4657  4863  4902
1021   944  1144     x     x     x
2342  2234  1914  2237  2079  2254
   x     x  2857  2996     x     x

    KVINNOR 4x100 M       
1KFUM Örebro48,32
Moa Eklundh - Elin Östlund - Sandra Wagner - Ida Thunberg
2Hellas FK50,30
Elisabeth Getahun - Lisa Olsson - Sofie Tholander - Bilge Kaya
3Huddinge AIS50,72
Elenor Derrah - Tove Söder - Izabella Ripsweden - Emilia Stenström
4IFK Lidingö51,89
Filippa Andersson - Moa Holm - Elisabeth Hvalgren - Lisa Fröberg
5Turebergs FK52,81
Ida Winther - Maja Sund - Clara Billing - Lina Hagberg
6Eskilstuna FI56,21
Matty Colley - Smilla Gejdeman - Amalia Modh - Filippa Rydensjö
7Ösmo-Nynäs FK58,64
Valeria Gandish - Anna Arnerdal - Elin Eriksson - Ida Arnerdal

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram