Resultat Svealandsserien 22 maj 2016

   Gefle IF arrangerade på Gunder Hägg Stadion
 
  Poängställning
 
    MÄN 100 M    Vind +1,6  
1Alexander Fredlund -94Täby IS11,49
2Rasmus Hugosson -01KFUM Örebro11,73
3Johan Ndure -81Stockholm Snipers FI11,74
4Staffan Risberg -99Turebergs FK11,75
5Mose Hussein -00Eskilstuna FI12,02
6Niklas Jonsson -91Ösmo-Nynäs FK12,45
7Jan Berneryd -66Danderyds SK13,35
-Tomas Jönsson -65Gefle IFDQ start

    MÄN 200 M    Vind +0,6  
1Giovanni Inostroza -97Turebergs FK22,45
2Michael Luxemburg -94Täby IS22,88
3Sebastian Stevens -98Eskilstuna FI23,61
4Moi Wirunpan -01Gefle IF24,32
5Gustav Zetterlund -00KFUM Örebro24,53

    MÄN 400 M      
1Fredrik Åström -93Täby IS50,79
2Edvin Hagberg -99Turebergs FK50,99
3Alexander Larsson -00KFUM Örebro53,00
4Yasin Hussein -98Eskilstuna FI53,22
5Max Rejström -81Stockholm Snipers FI54,36
6Niklas Jonsson -91Ösmo-Nynäs FK57,91
7Jan Berneryd -66Danderyds SK61,08
8Martin Martinsson -92Gefle IF62,17

    MÄN 800 M      
1Adbelfath Yassin -95Gefle IF1.59,61
2Johan Eriksson -88Turebergs FK1.59,90
3Aleksej Pirgholizadeh -94Eskilstuna FI2.02,78
4Tobias Tranderyd -99KFUM Örebro2.08,36
5David Linde -86Täby IS2.11,02

    MÄN 1500 M      
1Tim Sundström -89Turebergs FK4.20,82
2Adbelfath Yassin -95Gefle IF4.22,28
3Berhe Kidane -99Eskilstuna FI4.30,68
4Jonatan Gustafsson -99KFUM Örebro4.35,21
5Martin Jansson -81Stockholm Snipers FI4.54,80
6Jonathan Karlsson -98Täby IS5.13,17
7Urban Evjen -73Danderyds SK6.00,04
8Henrik Friberg -75Ösmo-Nynäs FK6.11,57

    MÄN 3000 M      
1Amanuel Gergis -96Turebergs FK9.01,95
2Merih Hagos -98Eskilstuna FI9.28,43
3William Wickholm -98KFUM Örebro9.53,03
4Hannes Hejdebäck -00Gefle IF9.54,34
5Nils-Göran Nilsson -88Täby IS11.32,07

    MÄN 2000 M HINDER      
1Mohammed Ali -97Eskilstuna FI6.51,62
2Abshir Awees -95KFUM Örebro7.05,83
3Adam Westermark -98Turebergs FK7.19,03
4Filip Hallberg -99Gefle IF8.13,39

    MÄN 110 M HÄCK    Vind +1,2  
1Tom Johansson -99KFUM Örebro17,80
2Hunter Mabon -69Danderyds SK18,02
3Mattias Gradin -91Stockholm Snipers FI18,40
4Daniel Skalk -97Gefle IF19,63
5Staffan Risberg -99Turebergs FK20,05
6Viktor Ohlsson -89Eskilstuna FI24,71
7Christer Andersson -68Ösmo-Nynäs FK25,80
-Johan Bengtsson -98Täby ISDQ start

    MÄN 400 M HÄCK      
1Benjamin Mullen -87Turebergs FK54,53
2Fredrik Wohlfarth -93Täby IS59,89
3Mohammed Ali -97Eskilstuna FI60,88
4Anton Johansson -96KFUM Örebro68,31
5Filip Regnander -93Gefle IF1.35,60

    MÄN HÖJD      
1Leo Bergström -00Täby IS1,95
2Johan Taléus -94Eskilstuna FI1,95
3Edvin Hagberg -99Turebergs FK1,85
4Kevin Vaseghi -92Gefle IF1,81
5Tom Johansson -99KFUM Örebro1,81


Tom Johansson
Kevin Vaseghi
Leo Bergström
Edvin Hagberg
Johan Taléus
167 172 177 181 185 189 192 195 198
-   -   o   xxo xxx
-   -   -   o   -   xxx
-   -   -   o   -   o   xxo xo  xxx
o   o   -   o   o   xxx
-   -   -   xo  o   o   o   xxo xxx
    MÄN STAV      
1Dennis Bergetoft -92KFUM Örebro4,10
2Hannes Gidlöf -96Gefle IF3,80
3Hunter Mabon -69Danderyds SK3,60
4Kevin Duvert -98Turebergs FK3,50
5Jonathan Karlsson -98Täby IS3,30
6Viktor Ohlsson -89Eskilstuna FI3,20
7Anthon Gyllensten -90Stockholm Snipers FI3,10
8Christer Andersson -68Ösmo-Nynäs FK2,00


Jonathan Karlsson
Kevin Duvert
Viktor Ohlsson
Dennis Bergetoft
Hannes Gidlöf
Hunter Mabon
Christer Andersson
Anthon Gyllensten
200 220 280 290 300 310 320 330 340 350 360 370 380 400 410
-   -   o   o   -   o   xo  xxo xxx
-   -   -   -   -   -   o   -   o   o   xxx
-   -   -   -   o   -   o   -   xxx
-   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   xo
-   -   -   -   -   -   -   -   -   -   xo  -   xxo xxx
-   -   -   -   -   o   -   o   -   xxo xo  xxx
xxo xx-
-   -   -   -   xo  xxo xxx
    MÄN LÄNGD      
1Emil Bergqvist -91KFUM Örebro7,10
2Johan Taléus -94Eskilstuna FI7,06
3Johan Bengtsson -98Täby IS6,53
4Johan Ndure -81Stockholm Snipers FI6,33
5Håkan Ohlsson -74Gefle IF6,32
6Giovanni Inostroza -97Turebergs FK6,09
7Anders Bäckman -71Danderyds SK5,36
8Henrik Friberg -75Ösmo-Nynäs FK3,78

Håkan Ohlsson
Johan Bengtsson
Giovanni Inostroza
Johan Taléus
Emil Bergqvist
Johan Ndure
Anders Bäckman
Henrik Friberg
 597 +2,6   632 +4,8   631 +3,7     -          -          -
 624 +2,8   556 +2,6   653 +3,0     x +3,1     x +1,6     x +2,9
 607 +3,3     x        606 +5,5   609 +1,9     -          -
 706 +1,7   696 +1,9   706 +2,3   622 +2,3   614 +0,7   511 +3,3
 681 +0,6   710 +2,8     -          -          -          -
 607 -2,4   633 +3,2     -          -          -          -
   x +2,8   536 +3,5   530 +1,8   495 +3,2   517 +3,6     -
 378 +0,0     -          -          -          -          -
    MÄN TRESTEG      
1Rasmus Hugosson -01KFUM Örebro13,14
2Nils-Göran Nilsson -88Täby IS12,02
3Noa Fridell -99Eskilstuna FI11,85
4Kevin Duvert -98Turebergs FK11,79
5Natthapon Muanngoen -02Gefle IF11,22

Noa Fridell
Rasmus Hugosson
Natthapon Muanngoen
Nils-Göran Nilsson
Kevin Duvert
   x       1185 +2,4     x          x          x          x
1240 +1,6  1314 +2,6  1308 +1,9  1276 -0,5  1294 +2,3     -
1102 +3,5  1083 +0,9  1105 +2,3  1118 +0,0  1109 +2,5  1122 +0,1
1183 +1,8  1154 +0,5  1202 +1,9     -          -          -
1082 +1,5  1090 +1,7  1118 +3,9  1152 +4,3  1150 +2,8  1179 +0,5
    MÄN KULA      
1Fredrik Hallinder -88Turebergs FK12,56
2Fred Stenberg -70Gefle IF12,40
3Anton Johansson -96KFUM Örebro12,11
4David Linde -86Täby IS10,66
5Anders Bäckman -71Danderyds SK10,18
6Johan Jergander -70Ösmo-Nynäs FK9,98
7Jakob Kejerud -77Stockholm Snipers FI9,12
8Markus Backman -93Eskilstuna FI7,48

Fredrik Hallinder
Markus Backman
Anton Johansson
Fred Stenberg
David Linde
Johan Jergander
Jakob Kejerud
Anders Bäckman
   x  1220     x     x  1256     x
 665   667   582   696   748   737
1194  1200  1166  1211     x     x
1185  1208  1186  1157  1240     x
1066  1051     x   931     x     x
 898   958   998   965   990     x
 881   879   896   886   880   912
 949   983  1018   970   952   875
    MÄN DISKUS      
1Albin Lager -96KFUM Örebro48,75
2Robert Alneroth -84Gefle IF44,25
3Fredrik Hallinder -88Turebergs FK34,89
4Tony Settle -75Eskilstuna FI32,07
5William Frobe -98Täby IS30,64

Albin Lager
Robert Alneroth
William Frobe
Fredrik Hallinder
Tony Settle
   x  4816  4875  4599  4759  4780
4331  4425     x  4252  4396     x
3064     x  2590  2604     x     x
   x     x  3489     x  3234  3162
3066  3042  2928  3207     -     -
    MÄN SLÄGGA      
1Robert Alneroth -84Gefle IF57,43
2Tony Settle -75Eskilstuna FI47,02
3Stellan Back -75Turebergs FK36,56
4Johan Jergander -70Ösmo-Nynäs FK35,42
5Albin Lager -96KFUM Örebro29,08
6William Frobe -98Täby IS27,90
7Warren Russel -80Stockholm Snipers FI23,57
8Urban Evjen -73Danderyds SK21,79

William Frobe
Stellan Back
Tony Settle
Albin Lager
Robert Alneroth
Johan Jergander
Warren Russel
Urban Evjen
2790  2770     x     x     x     x
   x  3260     x  3656     x  3438
4595  4548  4659  4702     x     x
2870  2908  2812  2593  2743     x
5693  5534  5743     x     x     x
3254  3436  3542  3276  3382  3420
1991  1954  2252  2117  2357  2357
2010     x  1919  2135  2179  2024
    MÄN SPJUT      
1Jiannis Smalios -87KFUM Örebro75,01
2Stellan Back -75Turebergs FK58,90
3Mikael Fransson -83Gefle IF48,19
4Mattias Stjernlöf -86Eskilstuna FI45,31
5Anton Cigehn -98Täby IS44,70

Mikael Fransson
Anton Cigehn
Stellan Back
Mattias Stjernlöf
Jiannis Smalios
4501  4611  4387  4819  4658     -
4470  4208  4406  4175  4129     -
5482  5508  5222  5615  5625  5890
4531  4374     x  4330     x     x
7471  7278  7388  7501  7371     -
    MÄN 4x100 M       
1Turebergs FK45,10
Kevin Duvert - Staffan Risberg - Adam Westermark - Giovanni Inostroza
2Eskilstuna FI45,90
Markus Backman - Johan Taléus - Mose Hussein - Sebastian Stevens
3KFUM Örebro46,67
Anton Johansson - Dennis Bergetoft - Gustav Zetterlund - Tobias Tranderyd
4Stockholm Snipers FI47,27
Mattias Gradin - Johan Ndure - Max Rejström - Warren Russel
5Gefle IF47,48
Tomas Jönsson - Moi Wirunpan - Martin Suasa-Larsson - Daniel Skalk
6Danderyds SK51,62
Jan Berneryd - Anders Bäckman - Urban Evjen - Hunter Mabon
7Ösmo-Nynäs FK55,27
Henrik Friberg - Christer Andersson - Johan Jergander - Niklas Jonsson
-Täby ISej start
Alexander Fredlund - Michael Luxemburg - Carl Dath - Johan Bengtsson

    KVINNOR 100 M    Vind +1,5  
1Karolina Nikamo -95Upsala IF12,21
2Evelina Nilsson -94IFK Umeå12,27
3Linnéa Tillman -98Södermanlands Allians12,72
4Tilda Feltenmark -98Huddinge AIS12,84
5Elenor Derrah -97IFK Tumba12,99
6Frida Odermatt -02Katrineholms SK14,52

    KVINNOR 200 M    Vind +2,0  
1Lovisa Östervall -97IFK Tumba25,02
2Klara Helander -95Upsala IF25,34
3Evelina Nilsson -94IFK Umeå25,70
4Emilia Jandér -99Huddinge AIS27,50
5Vendela Ström -04Gefle IF lag 228,02

    KVINNOR 400 M      
1Ida Jansson -95Upsala IF57,49
2Viktoria Voskressenskaia -96Södermanlands Allians63,48
3Filippa Häggström -00IFK Umeå64,03
4Elwira Ripsweden -02IFK Tumba64,34
5Emilia Jandér -99Huddinge AIS65,36
6Emmy Pettersson -01Katrineholms SK73,51

    KVINNOR 800 M      
1Frida Wallström -95IFK Umeå2.20,69
2Freja Nygren -01Gefle IF lag 22.20,88
3Lisa Wehmeyer -00Upsala IF2.25,75
4Emelie Svensson -00IFK Tumba2.35,49
5Lina Andersson -93Huddinge AIS2.53,31

    KVINNOR 1500 M      
1Fanny Dusabimana -93IFK Umeå4.58,73
2Klara Ygeby -02Upsala IF5.06,48
3Matilda Josefsson -90Gefle IF lag 25.08,80
4Åsa Nylander -67IFK Tumba5.34,29
5Elin Ekengren -02Södermanlands Allians5.47,48
6Natalie Lindén -03Katrineholms SK6.00,84
7Caroline Wallin -94Huddinge AIS6.46,41

    KVINNOR 3000 M      
1Åsa Nylander -67IFK Tumba11.27,60
2Angelica Strandberg -96IFK Umeå12.06,11
3Lina Andersson -93Huddinge AIS12.18,08
4Frida Ahlund -99Upsala IF12.26,06

    KVINNOR 1500 M HINDER      
1Tyra Morell -02Upsala IF5.50,18
2Tove Olsson -98IFK Tumba6.10,55
3Klara Hofer Mattsson -00IFK Umeå6.13,90

    KVINNOR 100 M HÄCK    Vind +1,9  
1Tove Olsson -98IFK Tumba15,52
2Hanna Axelsson -99Upsala IF15,58
3Emilia Stenström -97Huddinge AIS16,29
4Lova Stenberg -02IFK Umeå19,95
5Stella Vetro -02Katrineholms SK19,97
6Ellen Haavisto -00Södermanlands Allians20,11

    KVINNOR 400 M HÄCK      
1Johanna Dyremark -97IFK Tumba62,77
2Alva Wolvan -01Upsala IF72,05
3Minna Södermark -97IFK Umeå76,44
4Vendela Eklund -98Huddinge AIS1.43,37

    KVINNOR HÖJD      
1Lovisa Östervall -97IFK Tumba1,75
2Amanda Engman -97Upsala IF1,52
3Klara Nolemo -01Gefle IF lag 21,52
4Hanna Hentschel -99Huddinge AIS1,47
5Hanna Lundin -00IFK Umeå1,10


Lovisa Östervall
Hanna Hentschel
Klara Nolemo
Hanna Lundin
Amanda Engman
100 110 120 136 142 147 152 157 165 170 175
-   -   -   -   -   -   -   o   o   o   o
-   -   -   o   o   o   xxx
-   -   -   -   -   -   xo  xxx
o   o   xxx
-   -   -   -   -   o   o   xxx
    KVINNOR STAV      
1Emmy Haavisto -00Södermanlands Allians3,11
2Madeleine Engström -00Huddinge AIS3,04
3Ina Edström -01IFK Umeå2,54
4Stella Vetro -02Katrineholms SK2,34
5Frida Thornander -02Upsala IF2,24
6Eila Jansson -02Gefle IF lag 22,24
7Malin Eriksson -00IFK Tumba1,65


Frida Thornander
Ina Edström
Eila Jansson
Malin Eriksson
Madeleine Engström
Emmy Haavisto
Stella Vetro
165 185 200 212 224 234 244 254 264 274 284 294 304 311 316
o   o   o   o   xxo xxx
-   -   o   -   o   o   o   o   xxx
-   o   o   xo  xxo x-
o   xxx
-   -   -   -   -   -   -   o   o   xxo o   o   o   xxx
-   -   -   -   -   -   -   o   o   o   o   o   o   xxo xxx
-   o   o   o   o   xxo xxx
    KVINNOR LÄNGD      
1Linnéa Tillman -98Södermanlands Allians5,52
2Frida Lindström -90Huddinge AIS5,39
3Izabella Ripsweden -00IFK Tumba5,34
4Claudia Spanier -98Upsala IF5,23
5Lova Stenberg -02IFK Umeå4,63
6Ebba Melin -02Katrineholms SK4,53
7Vendela Ström -04Gefle IF lag 24,51

Frida Lindström
Vendela Ström
Claudia Spanier
Lova Stenberg
Izabella Ripsweden
Linnéa Tillman
Ebba Melin
 511 +3,7   503 +2,2   539 +4,2   531 +1,9   511 +2,1   523 +2,4
   x        441 +2,8     x +2,9   451 +1,9   433 +2,0   442 +2,9
 511 +1,6   523 +1,6   498 +4,0   502 +1,0     x +2,3     x +3,3
 442 +2,3   427 +2,3   422 +1,9   463 +1,8     -          -
 489 +2,5   515 +2,0   534 +1,3   521 +1,1   510 +2,8     x +3,0
   x        478 +2,0     x +1,3     x +2,8     x +2,0   552 +2,3
 265 +3,0   319 +1,9   446 +2,1   164 +2,8   440 +4,2   453 +2,7
    KVINNOR TRESTEG      
1Sofia Nilsson -95Gefle IF lag 211,97
2Johanna Dyremark -97IFK Tumba11,55
3Frida Lindström -90Huddinge AIS11,50
4Sofia Andersson -94Upsala IF11,20
5Melissa Andersson -02IFK Umeå7,86

Frida Lindström
Sofia Andersson
Melissa Andersson
Johanna Dyremark
Sofia Nilsson
1116 +0,6  1115 +2,7  1107 +1,9  1130 +0,7  1139 +2,3  1150 +1,2
1104 +1,2  1120 +2,5  1112 +1,0     x +2,6  1065 +2,6  1107 +1,0
   x +0,5   772 +2,9   711 +2,3   777 +3,7   751 +3,2   786 +3,2
1126 +1,1  1155 +2,6     -       1135 +3,8     x +2,0  1138 +2,7
1191 +3,3  1196 +1,5     x +2,5  1193 +2,7  1197 +3,0  1180 +0,5
    KVINNOR KULA      
1Mathilda Eriksson -98IFK Tumba13,05
2Victoria Engström Kindmark -97Upsala IF12,66
3Johanna Wikström -87Huddinge AIS10,83
4Louise Svensson -99Södermanlands Allians10,46
5Klara Hofer Mattsson -00IFK Umeå6,59
6Ebba Melin -02Katrineholms SK6,17

Louise Svensson
Ebba Melin
Johanna Wikström
Victoria Engström Kindmark
Klara Hofer Mattsson
Mathilda Eriksson
 980   963  1046  1035     x   994
   x   546   535   613   596   617
1061     x     x  1080     x  1083
1218  1266  1231     x  1218  1245
 659   620   596   646   655   647
1172  1254  1305  1273     -     -
    KVINNOR DISKUS      
1Anna Wikström -92IFK Tumba41,27
2Caisa-Marie Lindfors -00Upsala IF38,35
3Johanna Wikström -87Huddinge AIS33,89
4Minna Södermark -97IFK Umeå19,71

Caisa-Marie Lindfors
Minna Södermark
Anna Wikström
Johanna Wikström
   x     x     x     x  3367  3835
1414  1855  1775  1669  1971  1967
   x     x  4009     x  4127  4019
3389     x     x  3362     x     x
    KVINNOR SLÄGGA      
1Kajsa Wennberg -96Upsala IF53,64
2Kristina Andersson -91Södermanlands Allians52,18
3Caroline Wallin -94Huddinge AIS42,72
4Evelina Sjöström -02IFK Tumba26,67
5Ellen Lidberg -96IFK Umeå22,18
6Maja Olofsson -01Katrineholms SK14,02

Maja Olofsson
Kristina Andersson
Evelina Sjöström
Caroline Wallin
Ellen Lidberg
Kajsa Wennberg
1402  1157  1325     x  1205  1193
4905     x  4839  5218  5182  5185
1849     x  2268  2103  2434  2667
4117  4120  4272  3941  4172  3885
1903  2017  2042  2106  2218  2177
5124  5322     x  5364     x  5219
    KVINNOR SPJUT      
1Mathilda Eriksson -98IFK Tumba37,77
2Klara Helander -95Upsala IF36,03
3Emilia Stenström -97Huddinge AIS31,72
4Angelica Strandberg -96IFK Umeå23,08

Mathilda Eriksson
Angelica Strandberg
Emilia Stenström
Klara Helander
3464  3777  3298  3653  3562  3473
   x  2024  2214  2308  1719     x
   x  3051     x     x  3172     -
   -  3158  3290  3603     x  3309
    KVINNOR 4x100 M       
1Upsala IF48,21
Karolina Nikamo - Klara Helander - Mina Karlsson - Hanna Axelsson
2IFK Tumba49,35
Mathilda Eriksson - Lovisa Östervall - Johanna Dyremark - Tove Olsson
3Gefle IF lag 252,11
Saga Axelsson - Klara Nolemo - Fannie Pousette - Louise Andersson
4Huddinge AIS52,17
Tilda Feltenmark - Emilia Stenström - Emilia Jandér - Frida Lindström
5IFK Umeå52,70
Lova Stenberg - Minna Södermark - Filippa Häggström - Evelina Nilsson
6Katrineholms SK58,49
Frida Odermatt - Emmy Pettersson - Ebba Melin - Tindra Bjurhem
-Södermanlands AlliansDQ växl
Linnea Tillman - Ellen Haavisto - Emmy Haavisto - Viktoria Voskressenskaia

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram